INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CAMPIONATUL EUROPEAN U21

VIDEO Serbia și Macedonia și-au anulat reciproc șansele de calificare în semifinalele Campionatului European U21

Uros Djurdjevici. foto: Guliver/GettyImages

Articol de Raymond FüstösJURNALISPORT - Publicat marti, 20 iunie 2017 22:06

Serbia și Macedonia au remizat, scor 2-2, în runda secundă a grupei B de la Campionatul European U21 din Polonia.

Venite după două înfrângeri (0-2 cu Portugalia și un usturător 0-5 cu Spania), cele două grupări au început prudent jocul, însă trupa lui Lalatovici a deschis scorul prin Mijat Gacinovici (24'), după o fază în care sârbii au cerut de două ori penalty. Serbia putea majora avantajul peste doar câteva minute, însă șutul trimis de Marko Grujici a fost parat in extremis de Igor Aleksovski (37').

VIDEO cu golurile

Macedonia a restabilit egalitatea din lovitură de pedeapsă prin Enis Bardhi, după un henț al lui Andrija Zivkovici (64'). În ciuda pressingului impus de sârbi, macedonenii au întors scorul după o acțiune frumoasă a lui Nikola Gjorgjev, care l-a lăsat apoi fără replică pe Aleksovski cu un șut imparabil (83'). Bucuria trupei lui Blagoja Milevski a durat doar 7 minute, Serbia salvând un punct vital după o lovitură de cap a lui Uros Djurdjevici (90').

În urma remizei de la Bydgoszcz, Macedonia și Serbia rămân cu șanse pur matematice de a prinde semifinalele, ambele echipe având doar câte un punct din primele două jocuri. Celălalt meci al grupei B, derby-ul Spania-Portugalia, se joacă marți, de la 21:45, la Gdynia.

Serbia U21 (4-4-2), antrenor Nenad Lalatovici:
Milinkovici-Savici - Antonov (Ozegovici 77), Veljkovici, Jovanovici, Gajici (Filipovici 46) - Gacinovici, Maksimovici, Grujici (Ristici 52), Zivkovici - Plavsici, Djurdjevici

Macedonia U21 (4-2-3-1), antrenor Blagoja Milevski
Aleksovski - Demiri, Velkoski, Zajkov, Murati - Bardhi, Nikolov - Markoski, Babunski (Elmas 58), Radeski (Pivkovski 86) - Avramovski (Gjorgjev 46)

sursa: skysports.com

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”