INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  MACEDONIA DE NORD - MOLDOVA

VIDEO Gol în stilul lui Zlatan Ibrahimovic marcat de jucătorul care a evoluat timp de 3 ani în Superliga » Propus de un dinamovist la premiul Puskas!

Vitalie Damașcan (25 de ani), atacantul de la Stade Lausanne, a fost autorul unui gol spectaculos în meciul amical dintre Macedonia de Nord și Moldova, scor 1-1.

Articol de - Publicat vineri, 22 martie 2024 22:43 / Actualizat sambata, 23 martie 2024 00:25

Intrat în minutul 53 în locul lui Artur Ioniță, Vitalie Damașcan a restabilit egalitatea cu un gol de pus în ramă. În minutul 82, Artur Crăciun i-a centrat fotbalistului care a evoluat în Superliga pentru FC Voluntari și Sepsi, iar acesta a reușit o foarfecă în stilul lui Zlatan Ibrahimovic.

Dennis SuperMan » Cel mai în formă „tricolor” a marcat cu o „torpilă” în România - Irlanda de Nord
România - Irlanda de Nord

În minutul 82, Artur Crăciun i-a centrat fotbalistului care a evoluat în Superliga pentru FC Voluntari și Sepsi, iar acesta a reușit o foarfecă în stilul lui Zlatan Ibrahimovic. Mingea s-a dus la colțul lung, a lovit bara, apoi a intrat în poartă. Chiar dacă portarul Dimitrievski a plonjat, acesta nu a avut nicio șansă.

VIDEO. Gol spectaculos reușit de Vitalie Damașcan

A fost al 4-lea gol reușit de Damașcan la echipa națională. În Superliga, acesta a strâns 53 de meciuri, timp în care a înscris de 11 ori.

Dorian Railean propune golul lui Vitalie Damașcan la Premiul Puskas

Golul reușit de Damașcan l-a impresionat pe Railean. Portarul lui Dinamo a postat pe rețeaua de socializare Instagram clipul video în care acesta a înscris și a etichetat o pagină în care apar mai multe goluri demne de a candida la aceasta distincție.

În acest meci au evoluat mai mulți fotbaliști care au sau au avut legături cu fotbalul românesc. Vadim Rață, de la FC Voluntari, a fost titular și a fost pe teren până în minutul 80. Dorian Railean (Dinamo), Maxim Cojocaru (Chindia) au fost integraliști. Virgiliu Postolachi, trecut pe la UTA, a fost titular și a jucat până în minutul 79. Fundașul Artur Crăciun, integralist, a evoluat în sezonul 2019-2020 în tricoul Universității Cluj.

Nord-macedonenii Darko Velkovski (Dinamo) și Gjoko Zajkov (CSU Craiova) au fost rezerve neutilizate. Același lucru s-a întâmplat și cu moldoveanul Victor Bogaciuc (Chindia).

Ionel Ganea, urcat în mașina Poliției înainte de România - Irlanda de Nord! Scene incredibile la Arena Națională » Cum a fost pedepsit
Întâlnire de gradul zero la România - Irlanda de Nord: ce au făcut Gică Hagi și Răzvan Burleanu pe gazon