INTERNATIONAL  »  CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2022 - STIRI  »  QATAR - ECUADOR 0-2

Qatar - Ecuador a început cu o fază încinsă » Intervenția VAR-ului în favoarea țării gazdă a „aprins” Twitter-ul

Faza din minutul 3 +20   FOTO
Faza din minutul 3

Articol de GSP - Publicat duminica, 20 noiembrie 2022 18:10 / Actualizat duminica, 20 noiembrie 2022 20:19

Qatar - Ecuador 0-2, partida de start de la Campionatul Mondial, a început cu o fază controversată. Ecuadorienii au deschis scorul după doar trei minute, prin Enner Valencia, însă arbitrul Daniele Orsato a anulat reușita, după ce s-a consultat cu colegii din cabina VAR. Decizia a fost una corectă, deși primele reluări nu au lămurit infracțiunea.

Formația sud-americană a început mai bine meciul contra țării gazdă, iar presiunea pusă de selecționata lui Gustavo Alfaro a dat roade după doar trei minute. După o serie de bâlbâieli în apărarea Qatarului, Enner Valencia a primit o centrare în câțiva metri, marcând cu capul în poarta lăsată liberă de goalkeepe-ul qatarez.

Inițial, Orsato a validat golul, însă reușita a fost anulată două minute mai târziu, după intervenția sistemului VAR. Motivul? Un ofsaid nesemnalizat de tușier la faza anterioară marcării golului! Doi fotbaliști ecuadorieni se aflau în poziție neregulamentară, în spatele portarului, lucru limpezit abia după analizarea fazei în cabina VAR.Un ofsaid minuscul, de 20 de centimetri, clarificat abia după analiza videoarbitrajului.

Qatar - Ecuador 0-2, în meciul de deschidere de la Campionatul Mondial » Țara gazdă n-a avut nicio șansă contra sud-americanilor
QATAR - ECUADOR 0-2

Qatar - Ecuardor a început cu fază intens discutată

Primul set de reluări nu a lămurit „infracțiunea”, ipostază care a provocat discuții aprinse pe rețelele de socializare, numeroși fani acuzând că țara gazdă ar fi favorizată.

Minute bune, incertitudinea a planat asupra fazei, reluările digitale fiind furnizate pe TV abia după aproximtiv 10 minute. Însă decizia s-a dovedit a fi una corectă, în ciuda protestelor insistente ale fotbaliștilor și suporterilor ecuadorieni. Asta fiindcă fotbalistul ecuadorianul Plata se afla într-un ofsaid milimetric în momentul în care a jucat mingea.

Italienii Massimiliano Irrati și Paolo Valeri și polonezul Tomasz Listkiewicz se află în cabina VAR.

FOTO / Imagini din confruntarea Qatar - Ecuador, meciul de deschidere de la Campionatul Mondial

Qatar - Ecuador / Sursă foto: Guliver/Getty Images
+16 FOTO

Qatar - Ecuador: începe circul! VAR intervine și anulează golul încasat de țara gazdă în minutul 3! Primele reluări nu au lămurit dacă a existat vreo infracțiunev

Dinamo e condamnată la retrogradare! Nici victoria cu UTA nu îi asigură barajul » Toate CALCULELE: de ce rezultate indirecte au nevoie „câinii”

În 1987 termina în fața lui Hagi în cursa pentru Balonul de Aur, acum e agent imobiliar » Și-a schimbat și look-ul: „Samuraiul a plecat în vacanță!”