INTERNATIONAL  »  CONFERENCE LEAGUE  »  CSKA 1948 - FCSB

Dominanți înainte de FCSB! CSKA 1948 Sofia, victorie la scor de neprezentare în Bulgaria

Sursă foto: Facebook@ ЦСКА 1948/ CSKA 1948

Articol de - Publicat vineri, 21 iulie 2023 21:58 / Actualizat vineri, 21 iulie 2023 22:11

CSKA 1948 Sofia își continuă startul de sezon en fanfare din Bulgaria. Adversara celor de la FCSB din turul II al Conference League n-a stat la discuții cu Pirin Blagoevgrad, pe care a învins-o, vineri, scor 3-0, în etapa a doua din noua ediție de campionat.

• Prima manșă a disputei CSKA 1948 Sofia - FCSB, din turul secund preliminar al Conference League, va fi televizată pe Antena 1. Meciul este programat miercuri, 26 iulie, de la ora 20.30 și va putea fi urmărit liveTEXT și pe GSP.ro.

Bulgarii de la CSKA 1948 sunt în formă maximă înaintea primei manșe din „dubla” cu FCSB. S-au instalat pe primul loc în Bulgaria, după cea de-a doua victorie a sezonului. Prima venise pe 15 august, 2-1 în deplasare cu Levski. Următoarea a fost și mai clară, la scor de neprezentare, în fața lui Pirin Blagoevgrad.

CSKA 1948 Sofia, victorie la scor de neprezentare în Bulgaria, în ultimul test înaintea duelului cu FCSB

Formația lui Atanas Ribarski a rezolvat partida încă din prima repriză. Stoyan Stoichkov a schimbat tabela după doar 9 minute, din pasa islandezului Vidar Orn Kjartansson. Pedrinho, din penalty, a majorat avantajul în minutul 22, liniștind într-o bună măsură ostilitățile.

Trimis pe teren în repriza a doua, vedeta Georgi Rusev și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor: a stabilit scorul final în al doilea minut al prelungirilor, din pasa lui Thalis.

Iată echipa utilizată de Atanas Ribarski: Naumov - Gurishta, Heliton, Petrov, Orachev - Stoichkov, Daskalov - Karagaren, Umarbaev, Pedrinho - Kjartansson. Detalii despre meci, în caseta de mai jos:

Mai puțin de o săptămnână până la CSKA 1948 - FCSB

Emoțiile pentru echipele românești încep peste doar o săptămână, iar prima care deschide „balul” e vicecampioana FCSB. Miercuri, 26 iulie, de la ora 20:30, roș-albaștrii se deplasează la Sofia pentru duelul cu CSKA 1948 de pe arena „Vasil Levski”. FCSB e singura echipă din România care evoluează miercuri.

Joi, intră-n scenă celelalte trei. CSKA Sofia - Sepsi și Farul - Urartu se joacă de la 20:00, pentru ca CFR Cluj să se dueleze cu turcii de la Adana Demirspor o jumătate de oră mai târziu, de la 20:30.

FCSB este favorită la calificare în fața bulgarilor. Formația patronată de Gigi Becali are o cotă de 1,47 la calificare, în timp ce CSKA 1948 Sofia are cota 2,70.

VIDEO Dobrin Gionov, președintele celor de la CSKA 1948: „Emoțiile vor fi factorul decisiv în partidele europene, va conta lipsa de experiență”

Liderul galeriei FCSB, atac la Florin Talpan: „Asta e CSA sau Steaua? Și-a bătut joc de milioane de suporteri” + „Atenție la terorism, nu cumva să sară cineva în sus”

Ce LOVITURĂ dă CFR Cluj! Patronul Ioan Varga anunță că a bătut palma cu starul trecut prin Germania și Spania: „Ne-am înțeles!”

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”