INTERNATIONAL  »  CONFERENCE LEAGUE  »  FCSB - CSKA 1948 SOFIA 3-2

VIDEO + FOTO FCSB - CSKA 1948 Sofia 3-2 » FCSB, calificare cu emoție! Dubla lui Djokovic duce vicecampioana în turul 3 al Conference League

Articol de , , , , - Publicat joi, 03 august 2023 23:53 / Actualizat joi, 03 august 2023 23:53

După 1-0 în turul din Bulgaria, FCSB a câștigat și cu CSKA 1948, scor 3-2, și s-a calificat în turul 3 al preliminariilor Conference League.

• FCSB va da în turul III preliminar din Conference peste Nordsjaelland, vicecampioana Danemarcei (AICI, prezentarea adversarului)
  • Turul ar urma să aibă loc la București, joi, 10 august, iar returul din Danemarca ar avea loc pe 16 august

Vicecampioana a condus cu 1-0 la pauză și 2-0 la general, dar planul lui Gigi Becali de a menaja jucătorii în partea secundă pentru derby-ul cu CFR Cluj, de duminică, era să-l coste calificarea.

Cu tribunele goale, din cauza sancțiunii UEFA, doar 20 de oficiali în lojă, partida de pe „Arcul de Triumf” a lăsat impresia unui meci amical de vară pentru FCSB contra unei echipe foarte subțiri. Pe care vicecampioana a învins-o săptămâna trecută, la Sofia, cu 1-0, fără să joace cine știe ce.

FCSB, un nou duel cu o formație din Danemarca » Cine e Nordsjaelland, adversara din turul 3 al Conference League
FCSB - Nordsjaelland

FCSB - CSKA 1948 3-2 (1-0 în tur). Calificare cu emoție!

Charalambous și Pintilii au făcut trei schimbări în echipa de start față de meciul tur. Vali Crețu, titular în premieră de la începutul sezonului, în locul lui Ov. Popescu, slab în Bulgaria. Djokovic, suspendat săptămâna trecută, și Miculescu i-au scos pe Al. Băluță, respectiv Cordea.

Roș-albaștrii au avut temă clară de la patronul Gigi Becali, să pună calificarea la adăpost încă din prima repriză, pentru ca apoi piesele de bază să fie menajate pentru confruntarea cu CFR Cluj din campionat, programată duminică, în Ghencea.

Superioritatea clară a celor de la FCSB s-a văzut de la primele faze, iar în minutul 7 mingea era deja în poarta bulgarilor. Șut a făcut „un-doi” cu Coman, în careu, pe dreapta, a centrat la prima bară pentru Compagno, iar Petrov și-a deviat mingea în proprie poartă. Golul a fost anulat corect pentru un ofsaid de câțiva centimetri, la Șut, ce ar fi fost evitat dacă „Mbappe” n-ar mai fi făcut preluare și pasa din prima.

Patru minute mai târziu, altă ocazie mare la poarta bulgarilor. După un corner executat de Coman, prelungit cu capul de Compagno, Miculescu a reluat cu fruntea din careul mic, iar Naumov a respins incredibil mingea în transversală. Coman, cel mai faultat om de pe teren, a ratat și el șansa deschiderii scorului, șut peste transversală cam de unde marcase la Sofia.

Inevitabilul s-a produs în minutul 27. FSCB a înscris, prin Djokovic, după un assist perfect de la Coman, la capătul unei acțiuni la care a contribuit și Compagno. Cu 1-0 la pauză și 2-0 la general, cu CSKA 1948 fără șut la poartă, Charalambous și Pintilii i-au respectat planul lui Becali și au început să pregătească meciul cu CFR Cluj.

Emoții până în final

La reluare a fost scos Coman, cel mai activ din prima repriză, și introdus Tavi Popescu, iar Chiricheș a intrat în locul lui Haruț, care avea "galben". FCSB a fost de nerecunoscut în repriza secundă, iar bulgarii au întors incredibil rezultatul, 2-1, cu două goluri marcate cu capul de Pedrinho (49) și Daskalov. Defensiva condusă de Chiricheș a fost surprinsă dezorganizată de fiecare dată.

Fanii FCSB au stat cu inima la gură până spre final. Băluță a avut un gol anulat corect pentru ofsaid (75), iar apoi i-a dat o pasă decisivă lui Djokovic (82), care a reușit dubla. Emoțiile calificării s-au risipit definitiv în primul minut de prelungiri, grație reușitei lui Tavi Popescu, după o fază ca la biliard.

Scenariul s-a repetat. După o prestație solidă în prima parte, roș-albaștrii au jucat din nou lamentabil după ce Gigi Becali a bulversat echipa cu schimbările efectuate la pauză.

FINAL » FCSB - CSKA 1948 Sofia 3-2 (1-0 în tur)

+15 FOTO
  • min. 90+5: Final de meci
  • min. 90: GOOL FCSB! După două șuturi ratate a lui Edjouma și Cordea, mingea a ajuns la Octavian Popescu. Acesta a reluat de la 12 metri, din prima
  • min. 82: GOOL FCSB! Damjan Djokovic face dubla. Băluță a preluat excelent mingea la 25 de metri și i-a pasat perfect lui Djokovic. Venit din spate, mijlocașul a șutat din prima, cu stângul, de la 20 de metri, și a plasat perfect mingea
  • min. 75: FCSB marchează doar golul e anulat. Băluță a fost semnalizat în ofsaid
  • min. 70: Vutov reia cu capul, după o lovitură liberă. Mingea se duce peste poartă
  • min. 68: GOL CSKA 1948! Bulgarii trec în avantaj, După o centrare dintr-o lovitură liberă din margine, Daskalov a reluat cu capul, pe spate, la colțul lung. Mingea a lovit bara laterală și a intrat în poartă
  • min. 58: Andrea Compagno e înlocuit cu Alexandru Băluță
  • min. 49: GOL CSKA 1948! Bulgarii marchează la primul șut pe poartă. Șut pierde mingea la 30 de metri de poartă, balonul ajunge în banda dreapta, de unde Rusev a centrat. Pedrinho a intrat excelent în careu, a profitat de apatia fundașilor români și a reluat cu capul din 6 metri, învingându-l pe Târnovanu
  • min. 46: Start în repriza a doua. Schimbări la FCSB: Octavian Popescu a intrat în locul Florinel Coman, iar Vlad Chiricheș a intrat în locul lui Haruț

VIDEO. GSP LIVE: analiza primei reprize din FCSB - CSKA 1948 Sofia

• min. 45: Pauză
  • min. 42: Florinel Coman primește o minge în careu, dar e blocat de Rusev
  • min. 37: Miculescu nu mai poate continua meciul. E înlocuit de Andrei Cordea
  • min. 36: David Miculescu a acuzat probleme medicale. A avut nevoie de intervenția medicilor și a părăsit pentru moment terenul
  • min. 34: După o acțiune prelungită, mingea a ajuns în careul roș-albaștrilor, la Kjartansson. Acesta era cu spatele la poartă și a întors slab, mingea fiind recuperată
  • min. 32: Radunovic a centrat foarte bine în careu. Miculescu a atacat mingea, dar nu a reușit să o lovească
  • min. 27: GOL FCSB! Damjan Djokovic marchează cu un șut din prima, de la 11 metri. Faza golului a fost lucrată de Andrea Compagno și Florinel Coman. Atacantul italian s-a luptat în colțul terenului pentru o minge, pe care a recuperat-o. I-a pasat cu călcâiul lui Florinel Coman, care a centrat excelent în careu, de unde Djokovic nu l-a iertat pe portarul Naumov
  • min. 25: Olaru centrează excelent în careu, Mingea ajunge la Florinel Coman, dar acesta trage slab, cu dreptul, de la 11 metri. Mingea se duce peste

FOTO. Cele mai tari imagini din FCSB - CSKA 1948 Sofia

+15 FOTO
  • min. 18: Momente liniștite de joc. FCSB nu forțează în ofensivă, în timp ce CSKA Sofia nu are forța pentru a pune probleme
  • min. 11: Ocazie pentru FCSB! După un corner al FCSB, mingea a ajuns la Miculescu, după devierea lui Compagno. Acesta a reluat cu capul, din 6 metri, dar mingea a fost respinsă în bară de portar
  • min. 10: Miculescu a centrat în careu, Coman a preluat la 11 metri, dar șutul său a fost blocat

VIDEO. Imagini dezolante pe „Arcul de Triumf”

• min. 8: Șut centrează în careu, iar mingea este deviată și intră în poartă. Golul a fost anulat, corect. Mijlocașul de la FCSB se afla în ofsaid
  • min. 6: Miculescu a intrat în careul advers și a șutat din colț, cu stângul. Mingea s-a dus mult peste poartă
  • min. 1: A început meciul. CSKA Sofia a avut lovitura de start

Startul a întârziat cu un minut

Startul meciului a întârziat cu un minut. Au fost probleme cu plasa porții bulgarilor, care nu era prinsă bine de bara transversală

Startul întârzie

FCSB - CSKA 1948 Sofia, echipele de start:

FCSB: Târnovanu - Crețu, Dawa, Haruț, Radunovic - Șut, Djokovic, Olaru - Miculescu, Compagno, Fl. Coman
Rezerve: Vlad, Panțâru, Oct. Popescu, Lixandru, Edjouma, Chiricheș, V. Gheorghe, Ov. Popescu, Băluță, Pantea, Radaslavescu, Cordea
Antrenor: Elias Charalambous

CSKA Sofia: Naumov - Gurishta, Petrov, Helinton, Rapnouil - Daskalov, Umarboev - Rusev, Sotichkov, Pedrinhho - Kjartansson
Rezerve: Ganev, Madzharov, Orachev, Thalis, Karagaren, Wankewai, Vutov, Tsenov, Viyachki, Nguinda, Kirilov
Antrenor: Atanas Ribarski

Stadion: Arcul de Triumf
Arbitru: Xhaja Juxhin / Asistenți: Bregasi Nertil, Arber Pema (toți din Albania)

UPDATE 21:15 » Toți pe arbitra de rezervă, Emanuela Rusta

În vârstă de 29 de ani, Emanuela este prima arbitră din Albania care este delegată la partide internaționale. Ea deține ecusonul FIFA din 2019.

Emanuela Rusta
Emanuela Rusta // FOTO: GSP
+8 FOTO

UPDATE 21:00 » Jucătorii au ieșit la încălzire

UPDATE 19:50 » Și FCSB a ajuns la Arcul de Triumf

La 5 minute după rivala CSKA 1948 Sofia, la stadion a ajuns și FCSB.

+17 FOTO

UPDATE 19:45 » CSKA 1948 Sofia a ajuns la stadion

Jucătorii formației bulgare au ajuns primii la stadionul Arcul de Triumf

+17 FOTO

UPDATE 19:30 » FCSB îl vrea pe Marius Ștefănescu

Laszlo Dioszegi, patronul lui Sepsi, a dezvăluit că Gigi Becali l-a sunat pentru a se interesa de serviciile lui Marius Ștefănescu. „Oferă mai mult decât Șucu”, a spus Dioszegi.

Detalii AICI despre interesul celor de la FCSB pentru Marius Ștefănescu

UPDATE 18:25 » Doar 20 de oameni pot intra pe stadion

La meciul de pe Arcul de Triumf pot asista maximum 20 de oficiali ai celor două echipe, care vor lua loc la tribuna oficială. Lor li se vor adăuga membrii din staff-urile fiecărei echipe, care vor sta pe băncile de rezerve.

UPDATE 18:00 » De ce FCSB - CSKA Sofia se joacă fără spectatori

Partida se dispută cu porțile închise. Motivul? În decembrie 2022, după FCSB - West Ham, FCSB a fost sancționată de UEFA din cauza „comportamentului rasist” al spectatorilor. Forul european a decis ca echipa roș-albastră să primească o amendă de 25.000 de euro și să joace cu porțile închise următorul meci.

UPDATE 17:00 » Cum arată gazonul

Gazonul de pe stadionul „Arcul de Triumf”, cel care va găzdui meciul de joi seara dintre FCSB și CSKA 1948 Sofia, arată foarte rău. „E plin de gropi”, s-a plâns și Mihai Stoica, președintele Consiliului de Administrație de la FCSB.

Cum arată gazonul pe „Arcul de Triumf”
+3 FOTO

Totul pe cartea atacului! Strategia lui Liviu Ciobotariu la returul cu CSKA: „Asta trebuie să facem”
SEPSI - CSKA
Becali crede că știe singura echipă din România care va fi eliminată mâine: „Adversarul e prea puternic”
TURUL II PRELIMINAR

„Urmează producții de un mare impact, participă și el ...” » Soția unui fost star de la PSG, decizie controversată: „Planul e un milion de dolari în 6 luni”

L-a rugat să nu joace, fiindcă are o presimțire rea, dar el a marcat în poarta Romei! Așa că a schimbat abordarea: „Hai să mai facem copii”