INTERNATIONAL  »  CONFERENCE LEAGUE  »  RECORD

VIDEO Nici lui Tarantino nu-i ieșea mai bine » Duel cu desfășurare EPICĂ în Conference League: 27 de penalty-uri consecutive transformate și o gafă uluitoare de portar! Record all-time în Europa

Gzira (Malta) s-a calificat în turul secund preliminar din Conference League după o dispută senzațională cu Glentoran (Irlanda de Nord). A fost nevoie de 28 de lovituri de departajare, primele 27 fiind transformate.

Articol de - Publicat vineri, 21 iulie 2023 01:44 / Actualizat vineri, 21 iulie 2023 07:15

Primele tururi preliminare ale cupelor europene nu oferă meciuri cu ritm sufocant și nici goluri demne de „Trofeul Puskas”, dar nasc povești unice. Nici Tarantino n-ar fi putut să regizeze un meci cu desfășurarea celui dintre Glentoran și Gzira.

Înfruntare epică în preliminariile Conference League

Cele două remizaseră în turul din Malta, scor 2-2. Returul a fost controlat de nord-irlandezi. Gazdele au irosit un penalty în minutul 18, prin Bobby Burns. Gzira a fructificat una dintre puținele șanse, a făcut 1-0 prin Macula, în minutul 67, și părea să obțină calificarea la capătul timpului regulamentar.

În al 13-lea minut al prelungirilor, exact Burns reușea egalarea. Deja era o poveste cu tentă de Hollywood, dar ce a urmat întrece orice imaginație.

Record de penalty-uri în Glentoran - Gzira

Primele 27 de lovituri de departajare au fost toate transformate, record în istoria cupelor europene.

Ca dramatismul să fie și mai mare, penalty-ul cu numărul 24, la scorul de 12-11 pentru maltezi, a fost absolut incredibil.

Portarul lui Gzira a parat execuția lui Jay Donnelly. A plecat să sărbătorească alături de colegi, dar mingea a căpătat un efect interesant și a trecut linia porții. Arbitrul a validat reușita, iar seria a continuat.

Puștiul Leon Boyd (17 ani), aflat la debutul în tricoul primei echipe, a fost cel care a ratat lovitura decisivă.

Gzira ajunge pentru al 3-lea sezon consecutiv în turul secund preliminar al Conference League. Acolo va da peste Dudelange, din Luxemburg.

Fostul fotbalist de la FCSB a dat din casă într-un interviu acordat bulgarilor: „Gigi Becali nu e așa cum îl știți!”

Cine face așa ceva?! Ultrașii unei echipa de Liga 3 au luat cu asalt un AMICAL în deplasare, iar imaginile fac înconjurul lumii! Spectacol INCREDIBIL

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”