zilei

INTERNATIONAL  »  EURO 2024  »  ANGLIA

Gestul lui Jude Bellingham din Anglia - Slovacia l-ar putea costa scump! UEFA a deschis o procedură

Jude Bellingham riscă suspendarea după un gest obscen în Anglia - Slovacia, foto: Getty Images +46   FOTO

Articol de - Publicat luni, 01 iulie 2024 09:13 / Actualizat luni, 01 iulie 2024 17:12

Golul lui Jude Bellingham (21 de ani) din meciul Angliei cu Slovacia i-a adus egalarea selecționatei lui Gareth Southgate (53 de an) la ultima fază în optimile Euro 2024. Starul lui Real Madrid a făcut, însă, un gest reprobabil imediat după acest eveniment, care i-ar putea aduce suspendarea.

În cele din urmă, englezii s-au impus în prelungiri și vor juca cu Elveția în sferturile Campionatului European. UEFA ar putea să-l sancționeze pe Bellingham cu o suspendare după gestul făcut. Forul european a deschis o procedură împotriva mijlocașului.

Lovitură pentru Anglia! Bellingham ar putea fi suspendat

Imediat după golul egalizator, marcat în minutul 90+5, Bellingham a sărbătorit printr-un gest obscen. În euforia momentului, și-a pierdut controlul și a fost văzut ducând mâna spre organele genitale în timp ce se îndrepta către propria jumătate de teren.

Gestul obscen pe care l-a făcut Bellingham, foto: captură X

Salvatorul englezilor a fost acuzat că gestul său a fost direcționat către banca tehnică a Slovaciei. În apărarea sa, Bellingham spune că gestul său a fost făcut pentru prietenii săi, însă UEFA l-ar putea sancționa drastic, iar acesta ar putea chiar să nu mai evolueze la acest Campionat European! Ar fi o adevărată lovitură pentru naționala lui Gareth Southgate.

Anglia - Slovacia / Foto: Getty Images
Harry Kane a ieșit să vadă cum se prezintă terenul înainte de Anglia - Slovacia / Foto: Imago Images
Saka, îngândurat înainte de Anglia - Slovacia / Foto: Imago Images
Harry Kane, înainte de Anglia - Slovacia / Foto: Imago Images
Jude Bellingham a ieșit să inspecteze gazonul de pe Veltins Arena / Foto: Imago Images
+42 FOTO

A fost o glumă internă, un gest făcut pentru niște prieteni apropiați care au fost la meci. Pentru Slovacia doar respect pentru felul în care a jucat azi”, a fost explicația jucătorului, printr-un mesaj pe contul său de X.

UEFA ar putea să nu treacă cu vederea acest gest și l-ar putea sancționa pe Bellingham, potrivit madriduniversal.com. Astfel, conform regulamentului UEFA, orice jucător care recurge la un gest obscen sau este implicat în „acțiuni ofensive sau jignitoare” poate primi cartonașul roșu. Arbitrul Umut Meler l-a iertat pe Jude, dar forul continental ar putea interveni.

Jude Bellingham, recidivist

Bellingham nu este la primul gest de acest fel. În luna martie, starul lui Real Madrid a fost implicat într-un alt conflict. Pe 3 martie, Real Madrid a remizat cu Valencia, 2-2 pe Mestalla, în etapa #27 din La Liga. Imediat după finalul meciului a izbucnit un scandal imens, după ce madrilenii au marcat golul de 3-2, însă arbitrul fluierase deja sfârșitul!

Jucătorilor lui Carlo Ancelotti nu le-a venit să creadă și l-au înconjurat pe arbitru instant, protestând vehement. Acesta n-a cedat însă și a scos din buzunar cartonașul roșu pentru Jude Bellingham.

Match Preview. România - Olanda » optimi de finală EURO 2024

Dan Alexa, tranșant la GSP Live: „Ați văzut acel detaliu din minutul 40? E incredibil! Am avut o problemă foarte gravă”
Nationala
După 3-0 cu România, Koeman numește slăbiciunile pe care le-a sesizat la echipa noastră: „Românii au avut probleme mari în acea zonă”