INTERNATIONAL  »  EURO 2024  »  PRELIMINARII

FOTO Surprize COLOSALE în preliminariile EURO 2024 » „Remontada” istorică pentru Moldova! Luxemburg, victorie imensă în deplasare + show Haaland și Ronaldo

Ronaldo a marcat golul victoriei Portugaliei în minutul 89 / FOTO: Imago +11   FOTO
Ronaldo a marcat golul victoriei Portugaliei în minutul 89 / FOTO: Imago

Articol de - Publicat marti, 20 iunie 2023 23:50 / Actualizat miercuri, 21 iunie 2023 01:49

Seara de marți a oferit surprize imense în preliminariile EURO 2024. Republica Moldova a învins Polonia, scor 3-2, iar Luxemburg s-a impus cu 2-0 în Bosnia.

Grupa A:

Scoțienii au pornit ca din tun și în fața Georgiei lui Kvaratskhelia. Au marcat în minutul 6, prin Callum McGregor, apoi „centralul” Istvan Vad a luat o decizie radicală. A considerat că gazonul arenei Hampden Park este impracticabil și a trimis cele două formații la vestiare. Meciul a fost reluat după o oră și un sfert. McTominay a stabilit rezultatul final imediat după pauză.

Scoția - Georgia / FOTO: GettyImages
+7 FOTO

În cealaltă partidă a grupei, Norvegia a trecut fără emoții de Cipru, scor 3-1. Erling Haaland a marcat o „dublă”.

FINAL. Scoția - Georgia 2-0

FINAL. Norvegia - Cipru 3-1

Grupa E:

Republica Moldova a produs șocul rundei în preliminarii. Prima repriză a fost una controlată autoritar de Polonia, 2-0, goluri Milik și Lewandowski. Moldovenii, fără șut în primele 45 de minute, au întors fantastic prin „dubla” lui Nicolaescu și reușita lui Baboglo. Moldova are 5 puncte în primele 4 runde!

Albania și-a îndeplinit misiunea în Insulele Feroe, victor 3-1, și urcă pentru moment pe loc calificabil la European.

FINAL. Insulele Feroe - Albania 1-3

FINAL. Moldova - Polonia 3-2

Grupa G:

Ungaria nu a avut emoții pe Puskas Arena. Și-a creat nu mai puțin de 28 de ocazii de gol contra Lituaniei, două dintre ele fiind fructificate, de Varga, în minutul 32, și de Sallai, în minutul 83.

Vedetele Serbiei au tremurat până în al 7-lea minut al prelungirilor pentru un egal în Bulgaria. Lazovic a înscris, a stabilit rezultatul final, 1-1, și păstrează vecinii din Vest pe locul secund.

FINAL. Bulgaria - Serbia 1-1

FINAL. Ungaria - Lituania 2-0

Grupa J:

Luxemburg a obținut una dintre cele mai mari victorii din istorie, 2-0 pe terenul Bosniei, și poate visa chiar la o calificare miraculoasă la European. Are în acest moment 7 puncte, 3 sub Slovacia.

Portugalia a dominat în Islanda, dar a dat lovitura doar în minutul 89, prin golgeterul ei all-time, Cristiano Ronaldo.

FINAL. Bosnia - Luxemburg 0-2

FINAL. Islanda - Portugalia 0-1

FINAL. Liechtenstein - Slovacia 0-1

Grupa F:

Austria a confirmat forma excelentă din actualale preliminarii. A învins-o cu 2-0 pe Suedia și rămâne lider neînvins în grupa F. Ambele reușite au venit după minutul 81 și au purtat semnătura lui Baumgartner.

Și Belgia a îndeplinit formalitatea din Estonia, 3-0. Lukaku a semnat o „dublă” în prima repriză, iar Bakayoko a lovit în minutul 90.

FINAL. Austria - Suedia 2-0

FINAL. Estonia - Belgia 0-3

La 20 de ore după Elveția - România, Gică Popescu a revenit la fel de acid: „Băi Moruțan, băi Mihăilă, voi vreți să fim penibili?!”
ELVEȚIA - ROMÂNIA 2-2
Elveția - România n-a fost lider de audiență » Spulberat cu jumătate de milion de telespectatori
Elveția - România 2-2