INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  ORDABASY - FC BOTOȘANI

Ordabasy - FC Botoșani. Fostul dinamovist Mahlangu, gol în poarta lui Pap! Cum a ajuns fotbalistul de un milion de euro în Kazahstan

Ordabasy și FC Botoșani se întâlnesc în turul I preliminar Europa League. Sud-africanul May Mahlangu, fostul jucător al lui Dinamo, a marcat în poarta moldovenilor.

Articol de GSP - Publicat joi, 27 august 2020 17:48 / Actualizat joi, 27 august 2020 20:05

Ordabasy și FC Botoșani se întâlnesc în turul I preliminar Europa League. Sud-africanul May Mahlangu (31 de ani), fostul jucător al lui Dinamo, a marcat în poarta moldovenilor, egalând la 1. La pauză, a fost 2-1 pentru moldoveni.

Prima repriză a partidei din Kazahstan a fost una mai mult decât agreabilă. FC Botoșani a deschis scorul în minutul 25, prin austriacul Marcel Holzmann, după o cursă de excepție a lui Ofosu. Ordabasy a reacționat în minutul 31. Autorul reușitei a fost May Mahlangu, mijlocașul sud-african trecut pe la Dinamo. Mahlangu a deviat elegant o centrare venită de la Badibanga.

May Mahlangu, la antrenamentul lui Ordabasy

Mahlangu, afacere excelentă pentru Dinamo, țeapă pentru Ludogoreț

May Mahlangu a sosit în Ștefan cel Mare în septembrie 2016, din postura de jucător liber de contract. A fost vândut în vara lui 2018. Ludogoreț a plătit pentru el 500.000 de euro. Sud-africanul nu a reușit să se impună în Bulgaria și, după un sezon împrumut, a fost cedat definitiv în Kazahstan.

3 goluria marcat Mahlangu pentru Dinamo în Liga 1

1.000.000 de euroeste cota lui Mahlangu, conform transfermarkt.de

Ordabasy - Botoșani. FOTO Gafă inexplicabilă a lui Eduard Pap! Portarul moldovenilor „s-a scos” și a apărat penalty-ul

FCSB - Shirak. VIDEO Steaua e numai una! Armenii au comis-o în clipul de prezentare: imagini cu marea rivală a formației lui Becali!