INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  GRUPE

FOTO Seară perfectă pentru români » Mitriţă, primul gol la PAOK! Moruţan şi Stanciu, decisivi pentru echipele lor + Niță, fără gol primit

Articol de GSP - Publicat joi, 16 septembrie 2021 23:55 / Actualizat joi, 16 septembrie 2021 23:56

Fotbaliștii români au avut o seară excelentă în Europa League și UEFA Conference League.

• Grupa E

Olimpiu Moruțan și Alexandru Cicâldău au început din primul minut partida. Fostul jucător de la FCSB a ratat cea mai mare șansă din prima repriză, când a țintit transversala cu un trasor din interiorul careului. Mai devreme, Cicâldău nu cadrase o execuție de la 25 de metri.

Galata a dat lovitura în minutul 67. Lazzari a degajat eronat centrarea lui Moruțan, Strakosha a încercat să prindă mingea în aer, însă albanezul a gafat incredibil, iar balonul a intrat în plasă.

Apoi, putea marca și Alex Cicâldău, numai că Strakosha s-a revanșat și a respins în corner execuția lui Cic din afara lui „16”.

ECHIPELE DE START

Galatasaray: Muslera - Yedlin, Marcao, Nelsson, Van Aanholt - Kutlu, Antayali - Moruțan, Cicâldău, Kerem Akturkoglu - Dervisoglu
Antrenor: Fatih Terim

Lazio: Strakosha - Lazzari, L. Felipe, Acerbi, Hysaj - Akpa-Akpro, Lucas Leiva, Luis Alberto - F. Anderson, Immobile, Zaccagni
Antrenor: Maurizio Sarri

Brondby - Sparta Praga 0-0

Brondby: Hermansen - Rosted, Maxso, Tshiembe - Bruus, Frendrup, Radosevic, Ben Slimane, Mensah - Uhre, Hedlund
Antrenor: Niels Frederiksen

Sparta: Niță - Wiesner, Celustka, Hancko, Polida - Soucek, Pavelka, Sacek - Haraslin, Hlozek, Pesek
Antrenor: Pavel Vrba

Florin Niță (34 de ani), titularul din poarta naționalei României, a avut o seară liniștită în Danemarca. Brondby nu a expediat niciun șut pe spațiul porții în remiza cu Sparta Praga, scor 0-0.

În celălalt meci al grupei A, Rangers, fără Ianis Hagi (22 de ani), a fost învinsă pe teren propriu de Lyon, cu scorul de 2-0.

CONFERENCE LEAGUE

Lincoln - PAOK 0-2

• Au marcat: Akpom 45+2, Mitriță 56
  • Mitriță, titular, a fost schimbat în minutul 73
  • Grupa F

Echipa antrenată de Răzvan Lucescu a marcat prima oară chiar înainte de pauză, prin Chuba Akpom (45+2), din pasa lui Taylor.

Alexandru Mitriță a spart gheața la PAOK în partea a doua: în urma unui corner, „extrema” a punctat dintr-o semifoarfecă pe jumătate ratată.

Noroc pentru român că poarta era lăsată descoperită de Lolo Soler, portarul fostei adversare a CFR-ului din preliminariile Ligii.

Lincoln: Soler - Wiseman, Chipolina, B. Lopes, Toscano - Torrilla, Rosa, Anon - Araiza, Kike Gomez, Carralero
Antrenor: Raul Castillo

PAOK: Taylor, Mihaj, Crespo, Sidcley - Kurtic, Esiti - Murg, Bisewar, Mitriță - Akpom
Antrenor: Răzvan Lucescu

Slavia Praga - Union Berlin 3-1

• Au marcat: Bah 16, Kuchta 84, Schranz 88 / Behrens 70
  • Nicolae Stanciu a intrat pe teren în minutul 69
  • Grupa E

Alexander Bah a deschis scorul pentru gazde cu un șut de la 20 de metri, care a prins pământul (18). Nemții au rămas în 10 oameni din minutul 40, când Paul Jaeckel a văzut al doilea cartonaș galben. Chiar și așa, Union Berlin a egalat în minutul 70 - gol Kevin Behrens.

Stanciu a intrat târziu pe teren (69). A văzut rapid un „galben” (72) și a contribuit la golul decisiv semnat de Jan Kuchta (84). Șutul românului blocat de apărătorii adverși a ricoșat cu noroc la ceh, care n-a iertat din apropiere. Schranz a închis tabela (88) la Praga.

Slavia: Mandous - Bah, Ousou, Kacharaba, Darley - Traore - Ekpai, Lingr, Sevcik, Masupust - Tecl
Antrenor: Jindrich Trpisovsky

Union Berlin: Luthe - Friedrich, Knoche, Jaeckel - Trimmel, Oztunali, Khedira, Haraguchi, Puchacz - Kruse, Awoniyi
Antrenor: Urs Fischer

URMĂREȘTE AICI TOATE MECIURILE DIN GRUPELE CONFERENCE LEAGUE

În mod normal, am fi avut încă doi români implicați în această seară în Europa, în partidele din UEL Midtjylland - Ludogoreț și Rangers - Lyon. Însă Rotariu (Ludogoreț) și Ianis Hagi (Rangers) au fost recent testați pozitiv la COVID-19 și sunt indisponibili.

Citește mai multe știri din fotbalul internațional:

A izbucnit în lacrimi după înfrângerea Barcelonei » Mesajul familiei: „Pleacă de-acolo!”

„Messi, ai milă!” » Cum a fost așteptat argentinianul în Belgia, la primul meci pentru PSG în Champions League

Cine rămâne în Superligă, cine pică în Liga 2 » CALCULE la retrogradare în timp real

Nu se mai ascund » Fostul fotbalist al Rapidului se iubește cu mama unui titular din Superliga