INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  YOUNG BOYS - CFR CLUJ

Adrian Păun, eliminare stupidă în Elveția » Fazele care i-au adus două „galbene”

Adrian Păun, eliminat la Berna // foto: Guliver/gettyimages +6   FOTO
Adrian Păun, eliminat la Berna // foto: Guliver/gettyimages

Articol de GSP - Publicat marti, 10 august 2021 22:59 / Actualizat marti, 10 august 2021 23:09

Adrian Păun (26 de ani) a fost eliminat în meciul dintre Young Boys și CFR Cluj, la scorul de 3-1, după ce a primit două cartonașe galbene pentru gesturi stupide.

Young Boys Berna - CFR Cluj 3-1 » Campioana României, eliminată din Liga Campionilor. Duel greu în play-off-ul Europa League
Young Boys - CFR Cluj

Mijlocașul CFR-ului a primit primul cartonaș galben din partea „centralului” Cüneyt Çakır în minutul 56. Dorind să execute rapid o lovitură liberă indirectă, dictată după ce portarul elvețienilor a prins în brațe balonul pasat intenționat de coechipierul Camara, Păun și-a busculat un adversar, în încercarea de a-i lua balonul. Arbitrul turc a sesizat gestul nesportiv și i-a arătat primul „galben”.

Adrian Păun, eliminare stupidă în Young Boys - CFR Cluj

Al doilea avertisment a venit doar 7 minute mai târziu, după o reacție nervoasă a fotbalistului. A atins mingea cu mâna încercând să intercepteze pasa unui adversar, arbitrul a fluierat lovitură liberă pentru gazde, iar Păun, vizibil nervos, a lovit balonul după fluierul lui Çakır. În consecință, a primit al doilea „galben” și a părăsit terenul, consemnând indirect eliminarea CFR-ului.