INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  AJAX - BENFICA

VIDEO + FOTO Surpriză uriașă la Amsterdam! Benfica o învinge pe Ajax și se califică în sferturile UCL

Benfica s-a impus la limită, scor 1-0, în returul „optimilor” Ligii Campionilor cu Ajax Foto: Imago

Articol de GSP - Publicat miercuri, 16 martie 2022 00:00 / Actualizat miercuri, 16 martie 2022 00:14

Benfica s-a impus la limită, scor 1-0, în returul „optimilor” Ligii Campionilor cu Ajax și se califică în „sferturile de finală”, grație unui gol marcat de Darwin Nunez. În tur, scorul fusese 2-2.

Toate rezultatele din Liga Campionilor AICI

Barcelona, anunț oficial » 280 de milioane de euro pentru o schimbare istorică
Barcelona

La Amsterdam, Ajax a început în forță returul „optimilor” cu Benfica, dominând autoritar prima repriză, însă fără mari ocazii. „Lăncierii” au avut totuși o ocazie în minutul 18, dar lovitura de cap a lui Gravenberch a trecut pe lângă poartă.

Repriza secundă a continuat în aceeași manieră, cu Ajax atacând. Anthony a reluat peste poartă o centrare perfectă a lui Blind. Olandezii au continuat să atace și să pună presiune pe defensiva Benficăi, dar au fost precipitați la ultima pasă. Lovitura a venit în minutul 78, când Darwin Nunez a profitat de o ieșire greșită a portarului Onana și a marcat din centrarea perfectă a lui Grimaldo, la prima ocazie a „lusitanilor”.

+6 FOTO

Benfica a reușit să țină de avantaj și merge în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, urmând a-și afla vineri viitoarea adversară.

Ajax - Benfica 0-1

Ajax - Benfica, echipe de start

Ajax: Onana - Mazraoui, Timber, Lisandro Martínez, Blind - Gravenberch, Edson Álvarez, Berghuis - Tadic, Haller, Antony.
Antrenor: Erik ten Hag.

Benfica: Vlachodimos - Gilberto, Otamendi, Vertonghen, Grimaldo - Rafa, Weigl, Taarabt, Everton - Gonçalo Ramos, Darwin.
Antrenor: Nélson Veríssimo.

Stadion: Johan Cruijff ArenA-Amsterdam
Arbitru: Carlos del Cerro Grande (Spania)

Pochettino are zilele numărate la PSG » Pe cine vrea Nasser Al-Khelaifi cu orice preț