INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  JUVENTUS - PORTO 3-2

Cosmin Contra, observator tehnic la partida dintre Juventus și Porto » Pe cine a desemnat omul meciului

Cosmin Contra +17   FOTO
Cosmin Contra

Articol de GSP - Publicat miercuri, 10 martie 2021 13:09 / Actualizat miercuri, 10 martie 2021 13:37

Juventus a câștigat returul cu FC Porto, scor 3-2, dar a fost eliminată pentru a doua oară consecutiv din optimile Ligii Campionilor. Cosmin Contra (45), observatorul tehnic al meciului, l-a desemnat pe Sergio Oliveira (28 de ani, mijlocaș central) cel mai bun jucător de pe teren.

Cosmin Contra a fost desemnat de UEFA să fie observator tehnic la partida de pe Juventus Stadium, din returul optimilor UEFA Champions League. Trupa pregătită de Andrea Pirlo a câștigat cu FC Porto, scor 2-1, în timpul regulamentar, dar succesul „Bătrânei Doamne” a fost în oglindă cu victoria obținută în tur de portughezi. Meciul a intrat în prelungiri, iar Porto a dat lovitura în 10 oameni și s-a calificat în sferturile Ligii.

Sergio Oliveira, desemnat omul meciului de Cosmin Contra

Cosmin Contra l-a desemnat pe Sergio Oliveira omul meciului, care a fost decisiv pentru campioana en-titre a Portugaliei. „A marcat două goluri. A fost foarte bun din punct de vedere defensiv și s-a aflat la originea mai multor atacuri ale lui Porto”, a scris fostul selecționer al naționalei în raportul tehnic.

În minutul 19, Sergio Oliveira a deschis scorul la Torino, după ce a transformat penalty-ul și a deschis scorul în Italia. Mijlocașul portughez a fost decisiv în prelungirile partidei, când a marcat golul de 2-2. Oliveira l-a păcălit pe Szczesny cu un trasor pe sub zid și a asigurat calificarea lui Porto împotriva formației lui Cristiano Ronaldo.

Este un sentiment unic să marchezi două goluri la Torino. Am meritat calificarea, e un motiv de mândrie pentru club și țară. Am fost nevoiţi să suferim, am jucat lung de multe ori, dar am căutat mereu golul. Sunt extraordinar de fericiţi.