INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  RB LEIPZIG - REAL MADRID

UPDATE De ce a fost anulat golul marcat de RB Leipzig în poarta Realului » Specialiștii se contrazic: reacție acidă a lui Mateu Lahoz

Benjamin Sesko l-a învins pe Andriy Lunin în minutul 3 al meciului RB Leipzig - Real Madrid, turul optimii de finală din Liga Campionilor. Reușita a fost anulată pentru ofsaid și a declanșat un val de furie pe internet. +13   FOTO

Articol de - Publicat marti, 13 februarie 2024 23:06 / Actualizat marti, 13 februarie 2024 23:06

Optimile Ligii Campionilor au început cu un duel de gală în Germania. RB Leipzig și Real Madrid au trecut peste momentele de tatonare, iar minutul 3 a adus prima minge în plasă.

Copenhaga - Manchester City 1-3, în „optimile” Ligii Campionilor. „Regina Europei”, cu un pas în sferturi
COPENHAGA - MANCHESTER CITY 1-3

RB Leipzig, gol anulat în meciul cu Real Madrid

În minutul 2, gazdele au beneficiat de un corner. Lunin a boxat mingea slab mingea, doar până la marginea careului de 16 metri.

Xaver Schlager a recuperat, a șutat slab, dar balonul a ajuns cu noroc la Sesko. Mijlocașul austriac a înscris cu capul, din 3 metri, în poarta goală.

Sesko era evident în poziție regulamentară, dar de la margine a fost ridicat fanionul. Nemții n-au înțeles în prima fază ce s-a întâmplat. Nici fanii fotbalului nu au fost de acord cu decizia, sute de mesaje de dezaprobare fiind postate pe rețelele de socializare.

Explicația o reprezintă poziția lui Benjamin Henrichs. Mijlocașul german se afla în spatele lui Lunin în momentul execuției lui Sesko.

Oficialii au considerat că Henrichs îl incomodează pe portarul Realului.

Pavel Fernandez, specialistul în arbitraj al spaniolilor de la Marca, a spus: „Golul a fost anulat pentru un ofsaid la Henrichs. Germanul nu lovește mingea, dar interferează clar, chiar îl împinge pe Lunin”.

Mateu Lahoz, unul dintre cei mai mari arbitri spanioli, retras recent din activitate, are altă opinie: „E o nebunie să anulezi golul pentru așa ceva! Ăsta nu e fotbal!”.

RB Leipzig - Real Madrid 0-1. Ibericii, cu un pas în sferturile Champions League! Înlocuitorul lui Bellingham a decis meciul cu o fază de generic, dar a ieșit accidentat
RB LEIPZIG - REAL MADRID 0-1