INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  SEVILLA - DORTMUND

FC Sevilla - Borussia Dortmund 2-3 » Haaland face diferența! Nemții întorc rezultatul și se impun în Spania

FC Sevilla și Borussia Dortmund se întâlnesc miercuri, de la ora 22:00, în manșa tur a optimilor de finală din UEFA Champions League. +8   FOTO

Articol de GSP - Publicat miercuri, 17 februarie 2021 09:00 / Actualizat joi, 18 februarie 2021 00:23

Borussia Dortmund s-a impus în Spania, scor 3-2, și are prima șansă la calificare în sferturile Ligii Campionilor.

Programul complet al optimilor de finală din Liga Campionilor

Sevilla a început în forță confruntarea de pe „Ramon Sanchez Pizjuan”, reușind să deschidă scorul încă din minutul 7. Suso a șutat de la marginea careului, mingea a fost deviată de Hummels și l-a păcălit pe portarul Hitz. Gazdele au rezistat însă numai 12 minute în avantaj. Haaland a trecut de 3 adversari în banda dreaptă, i-a pasat lui Dahoud, care a șutat cu sete de la 20 de metri și a restabilit egalitatea.

În minutul 27, Haaland a combinat perfect cu Sancho în careul advers și l-a executat pe Bono. Norvegianul a lovit din nou înainte de pauză la un contraatac rapid al Borussiei învingându-l din nou pe Bono cu un șut pe jos din 10 metri. Sevilla a tras tare în repriza secundă, a avut o bară prin Oscar (74) și a reducă din handicap în minutul 84 prin Luuk De Jong, după o fază fixă. Spaniolii au însă șanse mici să întoarcă rezultatul la Dortmund.

FC Sevilla - Borussia Dortmund 2-3

Au marcat: Suso 7, Luuk de Jong 84 / Mahmoud Dahoud 19, Erling Haaland 27, 43

VIDEO cu cele mai importante faze ale meciului

Sevilla - Dortmund, echipele de start:

Sevilla: Bono - Navas, Kounde, Carlos, Escudero - Jordan, Fernando, Rakitic - Suso, En-Nesyri, Gomez
Rezerve: Vacas, Vaclik - L. de Jong, El Haddadi, Gomez, Gudelj, Oscar, Rekik, Torres, Vacas, Vaclik, A. Vidal
Antrenor: Julen Lopetegui

Dortmund: Hitz - Bauza, Akanji, Hummels, Guerreiro - Dahoud, Can, Bellingham - Reus, Sancho - Haaland
Rezerve: Drljaca, Unbehaun - Brandt, Knauff, Meunier, Moukoko, Passlack, Reinier, Reyna, Schulz, Tiggers
Antrenor: Edin Terzic

Stadion: Ramon Sanchez-Pizjuan, Sevilla
Arbitru: Danyy Makkelie / A1: Hessel Steegstra, A2: Mario Diks (toți din Olanda)

FOTO Gettyimages
+4 FOTO

Sevilla - Dortmund, duel echilibrat în Liga Campionilor

Suntem extrem de încântați de oportunitatea de a evolua în optimile Champios League. Suntem motivați și încrezători, chiar dacă jucăm împotriva unei echipe care și-a dominat adversarele din grupă și care este una dintre cele mai bune din lume pe plan ofensiv. E foarte greu să numește echipe cu un atac mai bun. Trebuie să fim perfecți din toate punctele de vedere, doar așa putem concura împotriva unei echipe pline de fotbaliști talentați