INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  LEIPZIG - MANCHESTER CITY

FOTO Săptămâna erorilor grave în Liga Campionilor » Gafele au continuat și la meciurile de miercuri

Pasa greșită a lui Schlager a provocat golul lui City / Captură +13   FOTO
Pasa greșită a lui Schlager a provocat golul lui City / Captură

Articol de - Publicat miercuri, 22 februarie 2023 22:59 / Actualizat joi, 23 februarie 2023 00:26

E săptămâna marilor gafe în Champions League! Dacă Alisson și Courtois au fost în rolurile principale marți, în Liverpool - Real 2-5, o altă mare eroare s-a produs miercuri, în confruntarea dintre RB Leipzig și Manchester City (1-1 final).

Golul lui Riyad Mahrez din minutul 27 a fost precedat de o scăpare care a paralizat întreaga defensivă a nemților. Mai exact, Schlager a trimis o pasă greșită la aproximativ 25 de metri de proprie poartă, declanșând, fără să vrea, un contraatac tăios al „cetățenilor”.

Mingea pierdută de gazde a fost recuperată rapid de Grealish, care n-a stat mult pe gânduri și l-a angajat pe Mahrez. Algerianul a trecut cu ușurință printre alți doi fundași de-ai lui Leipzig, marcând printr-un șut plasat, la care goalkeeper-ul Blaswich n-a mai apucat să intervină.

Manchester City s-a clătinat pe terenul lui Leipzig. Urmează un retur incendiar pe „Etihad”!
RB LEIPZIG - MANCHESTER CITY 1-1

Și arbitrii au comis-o!

City a reclamat un fault în atac la golul egalizator al lui Gvardiol, dar faza care i-a scandalizat cel mai tare pe englezi s-a petrecut în al treilea minut al prelungirilor. În goana după golul victoriei, City ar fi trebuit să primească un penalty la hențul evident al lui Benjamin Henrich. VAR-ul nu a intervenit, iar „centralul” a fluierat finalul.

FOTO. Cele mai spectaculoase imagini ale duelului RB Leipzig - Manchester City

Leipzig - Manchester City / foto: Guliver/Gettu Images
+9 FOTO

RB Leipzig - Manchester City, echipe de start

RB Leipzig: Blaswich - Klostermann Orban, Gvardiol, Halstenberg - Laimer, Schlager - Szoboszlai, Forsberg, Werner - Andre Silva
Rezerve: Nickisch, Nyland, Haidara, Henrichs, Kampl, Nkunku, Poulse, Raum, Simakan
Antrenor: Marco Rose

Manchester City: Ederson - Walker, Akanji, Dias, Ake - Rodri, Gundogan - Mahrez, Silva, Grealish - Haaland
Rezerve: Ortega, Carson, Alvarez, Charles, Foden, Gomez, Lewis, Palmer, Perrone, Phillips, Alex Robertson
Antrenor: Pep Guardiola

Ce gafe uluitoare în Liverpool - Real Madrid! Thibaut Courtois i-a făcut cadou golul lui Salah, sub privirile lui Kovacs » Alisson l-a „copiat” 20 de minute mai târziu

ANALIZĂ Miracolul din Berlin » Cum și de ce se schimbă echilibrul de forțe în Bundesliga: decăderea Herthei și ascensiunea lui Union