INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  REAL MADRID - ȘAHTIOR

Benzema, direct în istoria lui Real și a Ligii Campionilor! Borna atinsă cu reușita de astăzi

Karim Benzema (33 de ani) a înscris golul cu numărul 1.000 al lui Real Madrid în Liga Campionilor, în minutul 14 al disputei cu Șahtior Donețc.

Articol de GSP - Publicat miercuri, 03 noiembrie 2021 20:28 / Actualizat miercuri, 03 noiembrie 2021 20:32

Karim Benzema (33 de ani) a înscris golul cu numărul 1.000 al lui Real Madrid în Liga Campionilor, în minutul 14 al disputei cu Șahtior Donețc, la scorul de 0-0.

În minutul 14 al disputei cu Șahtior, chiar pe impunătorul Santiago Bernabeu, Benzema a înscris unul dintre cele mai ușoare goluri din carieră. Vinicius Jr. a recuperat o minge în careul advers și l-a lăsat pe francez la 7 metri de poarta goală. A fost o execuție facilă, dar care intră în istoria clubului.

Karim Benzema, direct în istoria lui Real Madrid

Real Madrid a devenit astăzi primul club care atinge borna celor 1.000 de goluri înscrise în cea mai importantă competiție inter cluburi din Europa. Autor nu putea fi altcineva decât francezul Karim Benzema, liderul formației după plecarea lui Cristiano Ronaldo.

VIDEO cu golul marcat de Benzema

Fanii „Los Blancos” au tratat momentul cum se cuvinte și l-au propus din nou pe Benzema pentru „Balonul de Aur”. Francezul se numără printre favoriți, alături de Leo Messi, Jorginho, Robert Lewandowski și Mohamed Salah.

Benzema ajunge la 74 de goluri înscrise în 135 de apariții în Liga Campionilor. Ocupă locul 4 în clasamentul all-time al marcatorilor, după Ronaldo, Messi și Lewandowski.