INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  AC MILAN - NEWCASTLE 0-0

Mike Maignan s-a accidentat în remiza lui AC Milan cu Newcastle și acum a aflat cât va lipsi de pe gazon

Portarul celor de la AC Milan, Mike Maignan (28 de ani), a ieșit accidentat în minutul 81 al meciului cu Newcastle United, scor 0-0, din prima rundă a fazei grupelor Ligii Campionilor. Acum, goalkeeper-ul francez a aflat cât va lipsi de pe gazon.

Articol de - Publicat miercuri, 20 septembrie 2023 14:34 / Actualizat miercuri, 20 septembrie 2023 15:18

Portarul lui AC Milan, Mike Maignan (28 de ani), a ieșit accidentat în minutul 81 al meciului cu Newcastle United, scor 0-0, din prima rundă a fazei grupelor Ligii Campionilor. Goalkeeper-ul francez a aflat cât va lipsi de pe gazon.

Marți seară, „diavolul milanez” a primit vizita locului 4 din sezonul trecut de Premier League, Newcastle United. Cele două au remizat, scor 0-0, la finalul unui meci dominat categoric de trupa din nordul Italiei.

Cristiano Ronaldo, Neymar, Karim Benzema și Roberto Mancini, acuzați: „Devin ambasadorii uneia dintre cele mai feroce țări din toate timpurile”
ARABIA SAUDITĂ

Doar că AC Milan a suferit o lovitură în minutul 81 al partidei de pe San Siro. Portarul titular, francezul Mike Maignan, s-a prăbușit pe gazon în minutul 81, acuzând o accidentare.

Acesta a fost înlocuit imediat de Marco Sportiello (31 de ani), goalkeeper ajuns la AC Milan în această vară, după despărțirea de Atalanta.

Accidentarea suferită de Mike Maignan în AC Milan - Newcastle nu este una gravă

Francezul a efectuat, în decursul zilei de azi, un RMN, iar verdictul e îmbucurător: Mike Maignan nu are probleme grave, el a simțit o ușoară înțepătură la nivelul mușchilor flexori ai coapsei stângi, iar înlocuirea sa a fost făcută din precauție, notează Gazzetta dello Sport.

Sursa citată mai arată că Mike Maignan nu se va antrena alături de echipă timp de câteva zile, perioadă în care va urma un tratament specific. „Interimatul” în poarta lui AC Milan va fi asigurat de Marco Sportiello.

Mike Maignan va rata următoarele două meciuri ale lui AC Milan, ambele în Serie A: acasă cu Verona, pe 23 septembrie, și în deplasarea din Sardinia, cu Cagliari, 4 zile mai târziu.

Francezul va putea din apăra din nou poarta lui AC Milan la finalul lunii, pe 30 septembrie, când milanezii primesc acasă vizita lui Lazio, în runda cu numărul 7 din Serie A.

Ivan Provedel, portarul-erou al lui Lazio din remiza cu Atletico: „L-am studiat pe Ciro Immobile și am făcut ca el”

„Geniul dedicat echipei” » Italienii l-au descoperit în sfârșit pe Dennis Man: „Aleargă, luptă și marchează. Acum e într-adevăr SuperMan”

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”