INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  RETRO GSP

Reacție ciudată a arbitrului acuzat de Cornel Dinu » A închis telefonul, după un râs în hohote

Jan Keizer // Sursă foto: telegraaf.nl

Articol de - Publicat sambata, 25 aprilie 2020 14:08

Jan Keizer, 79 de ani, a râs în hohote când a auzit de geanta plină cu bani pe care ar fi primit-o de la Cornel Dinu înaintea meciului Dinamo - Hamburg, din 1983.

Nu e dificil să găsești pe cineva în această perioadă. În orice parte a lumii. Oamenii sunt, în cele mai multe cazuri, acasă, la izolare, așteptând ca pandemia să treacă și să-și reia viața.

Jan Keizer, 79 de ani, arbitrul olandez acuzat de Cornel Dinu că i-a dat o valiză plină cu bani în octombrie 1983, înaintea faimosului meci Dinamo - Hamburg, era și el acasă. Locuiește lângă Volendam, orășelul situat la 20 de kilometri de Amsterdam.

A răspuns la telefonul fix și, când a aflat că sunt jurnalist român, m-a întrebat:

• - De ce mă căutați?

I-am povestit ce a declarat Dinu despre valiză și, după ce m-a ascultat, a avut o singură reacție. A început să râdă. În hohote. Apoi, a închis telefonul.

Câteva minute mai târziu, am încercat din nou. A răspuns soția sa. Care a închis cum a auzit engleza. Ulterior, jurnaliștii batavi l-au sunat și ei. Nu le-a răspuns nimeni.

Citește mai multe știri de actualitate:

EXCLUSIV Ioan Andone, răspuns după declarațiile lui Cornel Dinu: „Atunci am auzit noi de aranjamente”

Costel Orac, prima reacție după dezvăluirile șocante ale lui Cornel Dinu: „N-aveam cum să le știm noi, jucătorii”

Comentarii (15)
2331468886968641
Jan-Fridolin Benet  •  25 Aprilie 2020, 20:00
Postat de alenb pe 25 Aprilie 2020, 19:30

Apropo, a inteles cineva de ce au ramas oaspetii in 10 oameni inca din primele minute in partidele Victoria- Dynamo Dresden si Dinamo - Sampdoria din 1989? Atunci Dinamo a primit foarte usor si un penalty si tot nu a invins, Vialli egaland. Ceva amanunte si despre acest meci tov Dinu?

@Alenb...... Esti foarte "obiectiv"....s_a calificat cumva Victoria?.....de arbitrajul domnului Blankenstein din 1990 (returul cupei cupelor) nimic.....in loc sa fim mandri de perfirmantele echipelor ROMANESTI...aruncam noroi?...

alenb
alenb  •  25 Aprilie 2020, 19:30
Postat de Robert Ivan pe 25 Aprilie 2020, 16:06

Am fost pe stadionul 23 August la meciul pierdut de Dinamo cu Anderlecht, 0-1 în 1990, în semifinalele Cupei Cupelor: ”Aveau 7 jucători olandezi, antrenor olandez și arbitru olandez”.A fost jocul din cupele europene cu cele mai multe ocazi ale unei echipe romanesti din istoria cupelor europene. BARA DINAMO, MINGE TRECUTA de linia portii belgiene si vreo 2 lovituri de la 11 metri neacordate pentru Dinamo, JAF OLANDEZ. DINAMO avea echipa puternica si in anul CCE 1983 , 1984 si in 1990,cum si Steaua in CCE 1986-1988-1989 si U Craiova in Uefa 1983 aveau echipe puternice si Sporul studentesc in 1987 si Victoria Bucuresti in Cupa UEFA în sferturi 1989 au avut meciuri si calificari rasunatoare. ROMANIA producea fotbal in acea perioada. Poate in campionatul intern sa fie ceva intelegeri sau valize.