INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  ARSENAL - PORTO

Scandal la Arsenal - Porto » Sergio Conceicao îl acuză pe Arteta

Articol de - Publicat miercuri, 13 martie 2024 07:59 / Actualizat miercuri, 13 martie 2024 10:26

Sergio Conceicao, antrenorul lui Porto, l-a acuzat pe Mikel Arteta, omologul de la Arsenal, că i-a înjurat familia, la finalul returului din optimile Champions League. „Tunarii” au avut 1-0 după 120 de minute (0-1 în tur), iar meciul a ajuns la penalty-uri, unde aceștia au câștigat cu 4-2.

Cel mai palpitant meci din optimile Champions League a continuat și la ieșirea de pe teren. Conceicao a avut o discuție aprinsă cu Areta, în care părea că îi reproșează ceva. Iar la interviuri a lămurit despre ce a fost vorba.

Xavi a avut polițe de plătit, după Barcelona - Napoli: „«Bufonii» au ajuns în sferturi”
BARCELONA

Sergio Conceicao: „Arteta mi-a înjurat familia”

„Arteta mi-a înjurat familia în spaniolă, a spus-o în timpul meciulul, spre banca noastră. Ar trebui să se concentreze pe echipa lui”, a declarat Conceicao, citat de Daily Mail.

„Rezultatul nu a fost corect, noi meritam să mergem mai departe”, a mai declarat portughezul. Potrivit surselor din cadrul lui Arsenal ale jurnaliștilor englezi, acuzația lui Conceicao ar fi nefondată.

Mikel Arteta: „Nu am mai trăit așa ceva pe Emirates”

Mikel Arteta/ foto Imago Images

Arteta a negat scurt acuzațiile lui Conceicao, apoi a trecut la analiza meciului de pe Emirates.

„A fost o seară magică. Ne ne așteptam la un meci greu împotriva unui adversar puternic, care e foarte bine organizat. Am marcat un gol frumos, dar am avut nevoie de penalty-uri, ceea ce se adaugă la experiența noastră. Ne-am pregătit bine pentru asta.

Am observat la jucători cât de mult și-au dorit să câștige, cât de mult s-au luptat. Când joci așa, mai devreme sau mai târziu se întâmplă lucruri bune. Probabil că nu am mai trăit o asemenea atmosferă pe Emirates, a fost fantastic de la început și până la final. Le mulțumesc suporterilor, au avut un impact uriaș asupra meciului.

Am exersat penalty-urile la antrenamente, acolo, unii dintre jucători au mai ratat. Calificarea e un mare pas înainte pentru club, dar nu suntem mulțumiți, acum vrem să mergem și mai departe”, a declarat Arteta.

Atletico Madrid o întoarce pe Inter și e în „sferturile” Ligii! Meci fabulos pe Metropolitano, „tranșat” la penalty-uri!