INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  FC PORTO - ARSENAL

FOTO Tot stadionul a crezut că e gol! Ratare incredibilă în Porto - Arsenal: din 3 metri și cu poarta goală

Ratare incredibilă în Porto - Arsenal / FOTO: Imago

Articol de - Publicat miercuri, 21 februarie 2024 22:58 / Actualizat miercuri, 21 februarie 2024 23:20

Mijlocașul brazilian Galeno (26 de ani) a ratat o ocazie rarisimă în minutul 21 al meciului FC Porto - Arsenal, turul optimilor de finală din Liga Campionilor.

Prima repriză a disputei de pe Estadio do Dragao a avut niște coordonate clare. Arsenal a deținut posesia, dar ocaziile mai mari i-au aparținut lui FC Porto.

Basarab Panduru, fascinat de un antrenor: „E mare, mare de tot! În acest moment are vâna peste Guardiola!”
LAUDE

Ocazie incredibilă în FC Porto - Arsenal

În minutul 21, Francisco Conceicao a urcat în flancul drept al atacului lui Porto. Centrarea lui a fost deviată nefericit de Gabriel.

Galeno i-a luat fața lui Saliba și a șutat violent din 7 metri. Mingea a lovit bara și a revenit la mijlocașul brazilian.

Prima execuție a lui Galeno / FOTO: Captură @bein

Execuția următoare a creat confuzie. Întreg stadionul a crezut că tabela a fost deblocată.

Lovitura din voleu, din 3 metri, cu poarta goală, a trecut la câțiva centimetri de plasa exterioară a porții.

A doua execuție a lui Galeno

Nici elevii lui Mikel Arteta n-au înțeles cum Galeno a reluat nestingherit în două rânduri. Portarul Raya i-a atras atenția lui Gabriel, în timp ce fundașul central brazilian se uita mustrător la colegii din defensivă.

Pepe, record în FC Porto - Arsenal

Încă un moment istoric pentru Liga Campionilor a fost consemnat astăzi pe „Dragao"

Ajuns la 40 de ani, 11 luni și 26 de zile, Pepe, stoperul lui FC Porto, a devenit cel mai în vârstă jucător de câmp care a evoluat vreodată în fazele eliminatorii din Champions League.

Lusitanul i-a depășit pe Costacurta și Giggs. Pepe deține și recordul pentru cel mai bătrân fotbalist care a marcat în UCL, împotriva lui Antwerp (2-0), la 40 de zile și 254 de zile.

Match Quiz CFR Cluj - Dinamo

Te pricepi la Superligă? Plasează gratuit predicțiile tale pe meciul CFR Cluj - Dinamo și câștigă premiile puse în joc!

De ce rămâne Thomas Tuchel pe banca lui Bayern până la vară: Bild știe care e succesorul