INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  VILLARREAL - BAYERN 1-0

VIDEO VAR a anulat un gol fabulos în Villarreal - Bayern! Imitase superreușita lui Cristi Chivu de la Euro 2000

Golul lui Coquelin, anulat pentru ofsaid +18   FOTO
Golul lui Coquelin, anulat pentru ofsaid

Articol de GSP - Publicat miercuri, 06 aprilie 2022 23:04 / Actualizat joi, 07 aprilie 2022 01:21

Villarreal, marea surpriză din fazele eliminatorii ale Ligii Campionilor, a continuat să uimească și în „sfertul” cu Bayern Munchen. Spaniolii au deschis scorul după doar opt minute, iar înainte de pauză au fost la un pas să se desprindă.

Scenariu care ar fi devenit realitate fără intervenția promptă a VAR-ului, mai ales că brigada lui Anthony Taylor validase inițial golul. Francis Coquelin, mijlocașul „Submarinului Galben”, a înscris un gol de excepție în minutul 41, însă reluările au demonstrat că francezul se afla într-o poziție neregulemantară.

Angajat de Capoue, Coquelin a centrat din cădere, însă mingea a căpătat o traiectorie surprinzătoare, care l-a derutat și pe Neuer.

Din păcate pentru fanii lui Villarreal, Coquelin se afla în ofsaid, golul fiind anulat după intervenția sistemului de videoarbitraj:

Coquelin se afla în ofsaid în momentul pasei / Captură Twitter

Partida s-a încheiat cu victoria la limită a lui Villarreal, 1-0, calificarea urmând să se decidă în returul de pe „Allianz Arena”.

Villarreal - Bayern Munchen 1-0 » „Submarinul Galben” produce o nouă surpriză uriașă, iar calificarea se decide pe „Allianz Arena”
VILLARREAL - BAYERN MUNCHEN 1-0

Chivu a înscris asemănător la EURO 2000

Reușita anulată a lui Coquelin a adus aminte de golul lui Cristi Chivu de la EURO 2000

Pe 20 iunie, în urmă cu 22 de ani, fostul căpitan al naționalei a înscris primul său gol în tricoul primei reprezentative, în victoria cu Anglia, 3-2, de la EURO 2000. Șutul-centrare al lui Chivu l-a derutat pe Martyn, goalkeeper-ul britancilor, minngea strecurându-se în plasa laterală.

FOTO / Cele mai spectaculoase imagini din confruntarea Villarreal - Bayern

Villarreal - Bayern Munchen / Sursă foto: Guliver/Getty Images
+14 FOTO

Villarreal - Bayern, echipe de start:

Villarreal: Rulli - Foyth, Albiol, Torres, Estupinan - Coquelin, Capoue, Parejo - Moreno, Danjuma, Lo Celso
Antrenor: Unai Emery

Bayern Munchen: Neuer - Pavard, Sule, Upamecano, Hernandez - Kimmich, Goretzka - Gnabry, Muller, Sane - Lewandowski
Antrenor: Julian Nagelsmann

Vezi și alte știri de actualitate:

Villarreal - Bayern Munchen, în sferturile Champions League. VAR-ul anulează golul secund al spaniolilor

Chelsea - Real Madrid, în „sferturile” Ligii Campionilor, se joacă ACUM! Benzema, „dublă” în 3 minute