INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  ARABIA SAUDITĂ

VIDEO Alex Mitriță a reușit al treilea gol pentru Al Ahli! Românul și-a etalat finețea tehnică

Alex Mitriță, după golul marcat // foto: captură YouTube

Articol de GSP - Publicat duminica, 27 decembrie 2020 18:27 / Actualizat duminica, 27 decembrie 2020 19:06

Alexandru Mitriță (25 de ani) a înscris în meciul dintre Al-Raed și Al-Ahli (scor 1-2) din etapa 10 a campionatului Arabiei Saudite.

Titular în meciul de la Buraidah, Mitriță a reușit egalarea pentru echipa sa. În minutul 55 a primit o pasă de la Al Somah, l-a întors din preluare pe fundașul dreapta Al Doseri, apoi a șutat cu piciorul stâng de la aproximativ 11 metri de poartă. Execuția sa, la colțul scurt, l-a lăsat fără replică pe portarul gazdelor.

VIDEO. Golul lui Alex Mitriță în Al-Raed - Al-Ahli

Mitriță fusese în prim-plan și cu câteva minute înainte, dar șutul său de la marginea careului de 16 metri a fost parat de Doukha, portarul lui Al-Raed. Mijlocașul român a fost schimbat în minutul 76, la scorul de 1-1, în locul său fiind introdus Sultan Madash.

Victoria oaspeților a fost adusă de Al Somah, care a înscris din lovitură liberă în minutul 90+3. Pentru gazde a punctat Nemanja Nikolic, în minutul 13, din penalty.

Al-Ahli ocupă locul 2 în Arabia Saudită, cu 22 de puncte obținute în primele 10 etape. Pe primul loc se află echipa lui Răzvan Lucescu, Al-Hilal, cu 23 de puncte.

3 goluri și 3 pase decisiveare Mitriță la Al Ahli, în 11 meciuri

Citește mai multe știri despre stranieri:

GAZIANTEP – ALANYASPOR 3-1. Marius Șumudică pune presiune pe șefi după victoria de azi: „Am un mesaj, vreau să opresc dezinformările”

Ștefan Radu poate pleca de la Lazio » E dorit cu insistență în Turcia

„Lampard” Popescu, primul plecat de la FCSB? » Până să vină oferta lui Becali, a bătut deja palma cu alt club din Superligă: „Suntem încântați, e un campion”

L-a disperat pe Hagi: „Ne despărțim, nu se mai poate! La câți bani îi dăm, trebuia să fie star”