INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  SUA

VIDEO Mățan i-a înflăcărat pe americani cu un supergol: „Ce lovitură!”

Alexandru Mățan // foto: Twitter @ ColumbusCrew

Articol de - Publicat sambata, 05 august 2023 13:38 / Actualizat sambata, 05 august 2023 13:53

Alexandru Mățan (23 de ani) a înscris un gol superb în meciul dintre Columbus Crew și Minnesota din Leagues Cup, apoi a punctat și la loviturile de departajare, dar echipa lui a fost eliminată, 3-3 după 90 de minute, 3-4 la penalty-uri.

Noaptea trecută, Columbus Crew, echipa la care este legitimat mijlocașul român Alexandru Mățan, a înfruntat-o pe Minnesota în „16-imile” Leagues Cup, competiție la care participă toate echipele din MLS și Liga MX, campionatele de elită din SUA & Canada, respectiv Mexic.

Integralist, utilizat în spatele celor doi atacanți, Mățan a jucat foarte bine, încununându-și evoluția cu un gol de toată frumusețea înscris în minutul 51, la scorul de 1-1.

Mihai Stoica a apărut în Ghencea și a făcut un apel la adresa suporterilor FCSB: „Avem o mare provocare”
FCSB - CFR CLUJ

Servit de Nagbe, Mățan a șutat din prima de la 20 de metri de poartă, „șiret” plin care a trimis mingea în vinclu. „Ce lovitură! Alex Mățan își aduce echipa în avantaj”, au reacționat comentatorii americani.

Scorul după 90 de minute a fost 3-3, astfel că s-a trecut direct la loviturile de departajare.

Mățan a fost al treilea executant pentru Columbus Crew, a transformat penalty-ul, dar următorii săi 3 colegi au ratat, astfel că Minnesota a câștigat și s-a calificat în optimile competiției.

Revenit la Columbus Crew după un împrumut fără succes la Rapid, Mățan a redevenit titular în echipa americană. A înscris două goluri și a pasat decisiv la alte 7 reușite în 23 de meciuri în acest sezon.