INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  MLS

VIDEO Românul ignorat de Edi Iordănescu poate deveni campion » La două meciuri de titlu

Edi Iordănescu/ foto: Cristi Preda (GSP)

Articol de - Publicat luni, 27 noiembrie 2023 19:12 / Actualizat luni, 27 noiembrie 2023 21:42

Columbus Crew, cu Alexandru Mățan titular, s-a calificat în finala Conferinței de Est din MLS, după 2-0 cu Orlando, în semifinale.

Echipa jucătorului român e la două meciuri de trofeul MLS, campionat în care Inter Miami, cu Messi în echipă, nu a prins play-off-ul. Columbus va juca în finala Conferinței de Est cu Cincinnati, pe 2 decembrie. În finala Conferinței de Vest se duelează LAFC și Houston Dynamo, tot sâmbătă. Câștigătoarele celor două Conferințe se vor înfrunta în marea finală pentru titlul în MLS.

Mățan, la două meciuri de titlu în MLS

Cu Orlando, Mățan a fost titular și a jucat 90 de minute. A fost 0-0 după timpul regulamentar, iar partida a intrat în prelungiri. Acolo, Christian Ramirez, cel care l-a înlocuit pe Mățan, a deschis scorul, în minutul 93. A punctat din doi metri în poarta goală, după o centrare în forță în careul mic.

Șoc în Superliga » Antrenorul unei echipe care țintește play-off-ul vrea să demisioneze + reacția conducerii
ANTRENOR

Cu om în minus, Orlando putea egala în minutul 100, dar portarul lui Columbus Crew a intervenit fantastic din postură de 1 la 1 cu atacantul advers. În disperarea egalării, Orlando s-a aruncat în atac și a fost surprinsă pe contraatac. Cucho a driblat portarul, care era ieșit la mijlcoul terenului, și a marcat în poarta goală de la 40 de metri.

Mățan are 35 de meciuri în acest an pentru Columbus Crew în MLS, a marcat două goluri și a dat 11 assist-uri. Extrema stânga din MLS nu există însă la națională, nu a fost convocat niciodată în preliminariile EURO 2024 de Edi Iordănescu.