INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  ANGLIA

REZUMAT VIDEO Ionuț Radu, prima apariție în Premier League! Portarul român a fost salvat de VAR pe finalul partidei lui Bournemouth

Ionuț Radu, Bournemouth
Ionuț Radu, Bournemouth Foto: Imago

Articol de - Publicat sambata, 28 octombrie 2023 19:50 / Actualizat sambata, 28 octombrie 2023 21:12

Ionuț Radu (26 de ani) a debutat în Premier League în partida Bournemouth - Burnley, scor 2-1. Portarul român împrumutat de la Inter a fost salvat de decizia VAR din finalul partidei, care a acordat ofsaid la golul de 2-2 al lui Burnley.

Bournemouth a reușit prima victorie a sezonului și părăsește pentru moment locurile retrogradabile. Ionuț Radu s-a aflat la debutul său în Premier League în această partidă, după ce a mai bifat două partide pentru „cireșe” în Cupa Ligii Angliei.

Dennis Man, în mare formă la Parma » „Dublă” în prima repriză cu Ascoli
PARMA

Ionuț Radu, 3 victorii în 3 meciuri ca titular

Cu Ionuț Radu în poartă, Bournemouth a mai reușit să le învingă pe Swansea, scor 3-2, și pe Stoke City, scor 2-0, în Cupa Ligii Angliei.

Ionuț Radu a profitat acum de accidentarea portarului titular, Neto (34 de ani), și a contribuit la prima victorie a „cireșelor” în acest sezon de Premier League, după 9 etape în care au adunat doar 3 puncte.

Ionuț Radu, învins de un șut din afara careului și salvat de VAR în ultimele minute

Ionuț Radu a rămas spectator în minutul 11 la șutul trimis din fața careului de către Charlie Taylor, care s-a dus în colțul din dreapta. Antoine Semenyo în minutul 22 și Philip Billing în minutul 76 au întors scorul în favoarea lui Bournemouth.

În minutul 89 atacantul lui Burnley, Jay Rodriguez, îl învingea pe Ionuț Radu cu un șut la colțul lung, dar VAR-ul avea să anuleze reușita englezului pe motiv de ofsaid.

Bournemouth a părăsit pentru moment „zona roșie”, dar etapa viitoare Ionuț Radu îl va avea față-n față pe Erling Haaland, în deplasarea de pe Etihad Stadium, contra lui Manchester City. Până la duelul cu Haaland, Radu îl va întâlni și pe Mohamed Salah, în duelul cu Liverpool din Cupa Ligii Angliei.

Vezi și alte știri:

Boloca, show în Sassuolo - Bologna » Românul care refuză naționala a marcat un gol de senzație în Serie A
ITALIA
Dorinel Munteanu a făcut IUREȘ: „Să-și bage mințile în cap, puteam să îl scot din minutul 5! Figurație pe teren”
OȚELUL - HERMANNSTADT 1-1