STRANIERI  ·  GERMANIA

Dortmund, victorie la scor în Cupa Germaniei! Cine este românul care a jucat împotriva lui Sancho și compania

Darius Ghindovean (echipament alb cu dungi albastre)

Articol de - Publicat marti, 15 septembrie 2020 09:56 / Actualizat marti, 15 septembrie 2020 17:11

Darius Dacian Ghindovean (18 ani), internațional român U19, a fost trimis în teren în ultima jumătate de oră a partidei din Cupa Germaniei dintre MSV Duisburg și Borussia Dortmund, scor 0-5.

Cu o săptămână înainte de a startul Bundesliga, echipa antrenată de Lucien Favre a bătut-o la scor pe MSV Duisburg, echipa românului Darius Ghindovean, și s-a calificat în turul al doilea al Cupei Germaniei.

Tânărul mijlocaș este unul dintre fotbaliștii-speranță pe care îi are România. La doar 18 ani este un jucător în care nemții au mare încredere că o sa ajungă la o echipă puternică din Bundesliga. Medieșeanul a ajuns acum 4 ani în Germania, la SC Kapellen-Erft. După numai un an, MSV Duisburg și-a asigurat serviciile puștiului pe atunci în vârstă de 15 ani. În sezonul trecut, internaționalul de tineret a avut doar 3 apariții pentru actuala sa echipă în liga a 3-a germană, fiind mai de grabă un jucător de bază la echipa U19 a clubului.

Ghindovean a intrat cu Dortmund în minutul 64, când echipa lui încasase deja cele 5 goluri.

150.000 de euroeste cota de pe transfermarkt a lui Darius Ghindovean

Victorie la scor pentru Dortmund

Echipa lui Ghindovean se pare că nu a avut prea multe șanse în duelul cu Borussia Dortmund. Galben-negrii au reușit să puncteze repede pe tabela de marcaj, Sancho marcând în minutul 14 din penalty, în timp ce Bellingam, mijlocaș de doar 17 ani, a înscris la primul sau meci oficial. Scorul pauzei a fost stabilit de Thorgan Hazard, belgianul reușind cel mai frumos gol al partidei.

După pauză, Giovanni Reyna și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor cu un gol la care a contribuit și Witsel. Scorul final a fost stabilit de omul care nu mai marcase din februarie din cauza unei accidentări care l-a ținut departe de gazon, Marco Reus.