INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  GALATASARAY - ANTALYASPOR 2-0

video Galatasaray - Antalyaspor 2-0 » Prima victorie în campionat după două luni pentru echipa lui Cicâldău & Moruțan

Galatasaray - Antalyaspor 2-0 // foto: Facebook @ Galatasaray

Articol de GSP - Publicat sambata, 25 decembrie 2021 17:00 / Actualizat sambata, 25 decembrie 2021 17:13

Cu Olimpiu Moruțan (22 de ani) pe teren în ultimele 20 de minute, Galatasaray a învins-o pe Antalyaspor în etapa 19 a campionatului din Turcia, scor 2-0.

În căutarea primei victorii în campionat după 7 etape, Galatasaray a început meciul cu Olimpiu Moruțan pe banca de rezerve, în vreme ce Alexandru Cicâldău, celălalt român din lotul roș-galben, a fost suspendat.

Prima repriză, dominată de Galatasaray atât în privința posesiei, cât și a ocaziilor de poartă, s-a încheiat cu un gol reușit de Sofiane Feghouli în minutele de prelungire. Servit de Akturkoglu, Feghouli a finalizat de la marginea careului de 16 metri, cu un șut la colțul lung.

Partea a doua a început cu două ocazii mari ale oaspeților. Mai întâi, în minutul 47, Mukairu a trimis pe lângă poarta Galatei, din cădere. Patru minute mai târziu, Sinik i-a dat mari emoții lui Cipe. Șutul său de la marginea careului de 16 metri a lovit bara dreaptă!

Ocaziile s-au răzbunat, iar în minutul 52 gazdele și-au dublat avantajul grație unui șut excepțional al lui Kerem Akturkoglu, din afara careului mare.

Olimpiu Moruțan, 20 de minute pe teren

În minutul 74, Olimpiu Moruțan a fost aruncat în joc în locul lui Sofiane Feghouli, autorul golului 1 al Galatei. Românul a fost activ în primele minute, cu două incursiuni în banda dreaptă. Prima a dus chiar la un șut din partea coechipierului Mostafa Mohamed, respins de portarul celor de la Antalya.

Cu cele 3 puncte obținute astăzi, Galatasaray ajunge la un total de 27 și urcă pe locul 8 în Super Ligă.

FINAL » Galatasaray - Antalyaspor 2-0

Echipa de start a lui Galatasaray: 13. Ismail - 6. Van Aanholt, 7. Kerem, 11. Mostafa, 17. Ogulcan, 22. Berkan, 25.Nelsson, 35. Aytac, 45. Marcao, 67. Halil, 89. Feghouli
Rezerve: Fatih, Yedlin, Alpaslan, Assunção, Ömer, Moruţan, Kaan, Atalay, Barış, Emre
Antrenor: Fatih Terim

„Hagi și Popescu i-ar fi transferat? Moruțan și Cicâldău sunt bani aruncați!”. Românii Galatei, puși la zid!
Demirspor - Galatasaray 2-0

Șumudică s-a întors pe Twitter, după egalul cu Kayseri » Întrebarea la care a ținut să răspundă: „Am fost forțat să o fac”

FRF l-a dat uitării pe Ladislau Boloni: „Sunt în România de 7 zile, nu m-a întrebat nimeni nimic!”