INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  TURCIA

FOTO Cicâldău, martor la scene incredibile în Turcia » Jucătorii lui Galatasaray au fost scoși cu scutierii, după un meci cu 4 penalty-uri

Galatasaray s-a impus în deplasarea de la Goztepe, scor 3-2, și se distanțează de zona periculoasă a clasamentului. +9   FOTO

Articol de GSP - Publicat luni, 21 februarie 2022 22:04 / Actualizat luni, 21 februarie 2022 22:04

Fără Olimpiu Moruțan (22 de ani), în afara lotului pentru meciul de astăzi, și cu Alexandru Cicâldău (24 de ani) pe banca de rezerve, Galatasaray a început cum nu se putea mai bine.

Costel Gâlcă, dat afară după numai 3 luni de ultima clasată din Arabia Saudită
Arabia Saudită

În minutul 3, fundașul central Victor Nelsson a marcat primul lui gol din actuala stagiune. A scăpat din marcaj la o fază fixă și a șutat tare, din 11 metri.

Galatasaray, revenire spectaculoasă în meciul cu Goztepe

Elevii lui Domenec Torrent au cedat inițiativa, iar în prelungirile primei reprize au fost egalați, dintr-un penalty transformat de Cherif Ndiaye

Cicâldău a fost introdus în minutul 61, dar nu și-a pus amprenta asupra jocului. Gazdele au trecut în avantaj prin același Cherif Ndiaye, tot dintr-o lovitură de pedeapsă, în minutul 70. Rezultatul de 2-2 a fost stabilit de veteranul Bafetimbi Gomis. Vârful lui Galatasaray a transformat cu o „scăriță” penalty-ul din minutul 85.

În prelungiri, „centralul” Arda Kardesler a mai dictat o lovitură de la 11 metri pentru oaspeți. A fost chemat să verifice faza pe monitorul de la marginea terenului și a întors decizia. În timp ce viziona reluările, arbitrul a fost înconjurat de zeci de persoane de ambele tabere.

Final incendiar în Goztepe - Galatasaray

La câteva secvențe distanță, VAR-ul nu a mai intervenit la un nou penalty pentru Galatasaray. Gomis a tras sigur și a adus prima victorie a lui Torrent pe banca lui Galatasaray.

Fanii gazdelor nu au acceptat înfrângerea și au încercat să ajungă la brigada de arbitri. Forțele de ordine au intervenit, iar fotbaliștii oaspeților și oficialii au părăsit cu greu suprafața de joc.

Galatasaray respiră în lupta pentru evitarea retrogradării

Galatasaray ajunge la 32 de puncte și se distanțează de zona periculoasă a clasamentului. Gruparea „Cim-bom” are un avans de 6 lungimi față de Rizespor, echipa aflată pe primul loc retrogradabil

Fosta mare speranță a fotbalului englez și-a găsit echipă după opt luni » Jucătorul a vorbit despre drama trăită în această perioadă

Xavi și-a ales urmașul: „E cel mai bun din lume, fantastic!”