INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  INTER - AS ROMA 3-1

VIDEO + FOTO Inter, victorie clară cu AS Roma! Ionuț Radu a fost titular și a avut o intervenție decisivă

Ionut Radu, // FOTO:Imago

Articol de GSP - Publicat miercuri, 12 mai 2021 23:46 / Actualizat miercuri, 12 mai 2021 23:52

Inter, campioana Italiei, s-a impus pe teren propriu, 3-1 cu AS Roma, după un meci în care portarul Ionuț Radu a fost titular.

Ionuț Radu (23 de ani) a jucat în premieră la Inter din primul minut. După ce pe 8 mai a jucat în repriza a doua a meciului cu Sampdoria, portarul român a bifat primul meci ca titular.

Inter a început tare meciul, iar după 20 de minute avea 2-0, grație golurilor marcate de Brozovic (minutul 10) și Vecino (20).  Până la pauză, Roma a redus din diferență. În minutul 31, Mkhitaryan l-a învins pe portarul român cu un șut de la 14 metri.

Ionuț Radu, intervenție decisivă în Inter – Roma

După pauză, Roma a început mai bine și a avut două șanse de marca. În minutul 57, Edin Dzeko a șutat din întoarcere de la marginea careului, dar mingea a lovit bara porții lui Inter. Două minute mai târziu, bosniacul a fost blocat excelent de Radu, El Shaarawy i-a pasat în adâncime lui Dzeko, care a șutat de la 10 metri, dar portarul român a respins în corner, cu piciorul.

Până la final, Roma nu a mai pus probleme la poarta lui Inter, iar elevii lui Conte au stabilit scorul final în minutul 90, pe contraatac, prin Romelu Lukaku.

Inter ajunge la 88 de puncte în 36 de partide, fiind deja campioană în Serie A. AS Roma e pe 7, cu 58 de puncte.

Inter – AS Roma 3-1

Inter – AS Roma, echipe de start

Inter: I. Radu – Skriniar, Ranocchia, D'Ambrosio – Darmian, Barella, Brozovic, Vecino, Perisic – Lukaku, Alexis Sanchez
Rezerve: Handanovic, Padelli, Young, Sensi, Pinamonti, Lautaro, Hakimi, Gagliardini, Eriksen, de Vrij, Bastoni
Antrenor: Antonio Conte

AS Roma: Fuzato – Karsdorp, Mancini, Kumbulla, Santon – Darboe, Cristante – Pedro, Pellegrini, Mkhitaryan - Dzeko
Rezerve: Farelli, Mirante, El Shaarawy, Ibanez, Jesus, Mayoral, Pastore, Peres, Perez, Reynolds, Vailar, Zalewski
Antrenor: Paulo Fonseca

Citește mai multe știri din fotbalul internațional:

Ce ofertă pentru Mircea Lucescu: ar putea antrena până la 78 de ani!

Ajax a câștigat titlul în Olanda și a distrus intenționat trofeul » Motivul + reacția federației