INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  TURCIA

„I don't accept!” » O nouă declarație antologică a lui Șumudică în Turcia: „Ca femeile!”

Marius Șumudică, la interviuri, după Gaziantep - Fenerbahce 0-2

Articol de - Publicat sambata, 10 februarie 2024 12:29 / Actualizat sambata, 10 februarie 2024 14:01

Gaziantep a fost învinsă de Fenerbahce, 0-2, și eliminată astfel din Cupa Turciei în faza optimilor de finală. La sfârșitul jocului, antrenorul Marius Șumudică, extrem de iritat, a oferit o declarație antologică, cu tentă sexistă.

Marius Șumudică nu și-a putut ascunde frustrarea după 0-2 cu Fenerbahce în Cupa Turciei. Michy Batshuayi a deschis scorul pentru oaspeți din penalty, apoi Gaziantep a avut șansa egalării, numai că Alexandru Maxim a ratat o lovitură de pedeapsă.

Simona Halep a revenit în țară. Extrem de iritată la aeroport: „Chiar e necesară nebunia asta?!”
PROCES HALEP

Portarul lui Fenerbahce a apărat execuția românului, apoi Soyalp, care a ajuns primul la balon, a trimis cu capul peste poartă, din doar câțiva metri!

Deranjat de ratările și efortul elevilor lui, Șumudică a făcut spectacol la flash-interviu.

VIDEO. O nouă declarație antologică a lui Marius Șumudică în Turcia

„A fost un meci deschis, am avut ocazii, penalty la 0-1. Dacă nu înscrii din penalty, apoi cu capul... am lovit bara prin Furkan (n.r. - Soyalp), în a doua repriză Badji a scăpat singur. Dacă nu înscrii contra echipelor mari, nu poți obține un rezultat bun. Este dificil.

Astăzi am jucat mai bine, am avut multe ocazii. Nu-mi amintesc câte ocazii a avut Fener în prima repriză. La fel în primele 20 de minute din repriza secundă, am jucat bine, am avut multe ocazii, dar dacă nu înscrii nici din penalty ce pot face?

E vina mea că ratează penalty? Iar primul lor gol e din penalty. Ei au înscris, noi nu”, a spus Șumudică în prima fază, în limba engleză, la A Spor

Marius Șumudică: „Mi-a ajuns! Intră pe teren ca femeile”

Ulterior, antrenorul român a intensificat atacurile asupra propriilor jucători, strecurând și o observație sexistă în discursul lui.

„Trebuie să adunăm puncte în campionat. Sper să mai rezolvăm două transferuri și cine va merita să joace, să vină să joace. Dacă nu merită, să stea pe bancă sau în tribune, pentru că, pe bune, mi-a ajuns

Până acum am protejat jucătorii, de fiecare dată când am venit în fața presei nu am spus nimic, dar este prea mult.

Avem unii jucători care aleargă ca nebunii, iar alții care intră pe teren precum femeile. Nu accept asta!”.

Aceasta este o traducere și adaptare, pentru că limba engleză i-a dat din nou de furcă lui Șumudică. În engleză, el a spus că "we have some players who run like a crazy and some players who come like a woman in the field. I don't accept".

Tot despre Șumudică și Gaziantep:

Marius Șumudică, petrecere cu lăutari în Turcia, la o zi după eliminarea din Cupă » Imagini savuroase
TURCIA
Gaziantep, echipa antrenată de Marius Șumudică, eliminată din Cupa Turciei » Alexandru Maxim a ratat o lovitură de la 11 metri