INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  UCRAINA

Mircea Lucescu obține 3 puncte prețioase cu Dinamo Kiev și rămâne lider! Meci cu 2 eliminări și un gol anulat cu VAR

Mircea Lucescu, în Dinamo Kiev - Vorskla // foto: captură YouTube @ FC Dynamo Kyiv

Articol de GSP - Publicat sambata, 28 noiembrie 2020 19:12 / Actualizat sambata, 28 noiembrie 2020 19:19

Dinamo Kiev, echipa antrenată de Mircea Lucescu (75 de ani), s-a impus cu 2-0 într-un meci cu Vorskla, din etapa #11 a campionatului din Ucraina.

Meciul a fost spectaculos, cu cartonașe roșii de ambele părți și gol anulat de video-arbitraj. Tsygankov a deschis scorul pentru gazde în minutul 14, după ce Verbic i-a întors mingea excelent, iar 3 minute mai târziu Dinamo celebra din nou. De Pena părea că a dus scorul la 2-0, însă reușita acestuia a fost anulată de VAR ulterior, pe motiv de ofsaid.

Golul lui De Pena a fost anulat pe motiv de ofsaid // foto: captură YouTube @ FC Dynamo Kyiv

Cartonașe roșii și nervi în final la Dinamo Kiev - Vorskla

Celălalt gol al întâlnirii a fost reușit tot în prima parte, de Verbic, care a înscris din câțiva metri în minutul 36.

Finalul de meci a fost unul tensionat. Zabarnyi, fundașul central al lui Mircea Lucescu, a văzut cartonașul roșu în minutul 82 după ce l-a lovit cu talpa în zona sensibilă pe Stepanyuk, însă Dinamo s-a aflat în inferioritate numerică doar 8 minute. Mijlocașul dreapta al oaspeților, Kane, a fost eliminat la rândul său, după o intervenție dură la Lednev.

5-1a fost raportul șuturilor pe poartă, în favoarea lui Dinamo

26de puncte are Dinamo Kiev în campionat, după 11 etape. Shakhtar are 20, dar și un meci mai puțin disputat

VIDEO Meciul Dinamo Kiev - Vorskla 2-0

Golurile pot fi văzute la minutele 21:33, 25:00 și 44:20.

Citește mai multe știri despre stranieri:

Meci de coșmar pentru Chiricheș! Pus pe jos de Lautaro Martinez la primul gol, apoi autogol și accidentare înintea pauzei!

Șumudică, un nou meci de infarct în campionatul Turciei! Antrenorul a fost eliminat în prelungirile partidei după un scandal monstru

Duminică, 5 finale pentru salvare! Dinamo și FCU Craiova sunt la mila rezultatelor » Toate CALCULELE în dreptul fiecărei echipe

„Vă spun în premieră, la Dinamo a fost o tentativă de puci în vestiar!” » Omul care l-a adus pe Kopic a dat tot din casă