INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  WUHAN THREE TOWNS

Stanciu, decisiv pentru Wuhan Three Towns » Pasă de gol în finalul meciului

Nicolae Stanciu

Articol de - Publicat duminica, 16 iulie 2023 17:10 / Actualizat duminica, 16 iulie 2023 17:51

Nicolae Stanciu (30 de ani), mijlocașul lui Wuhan Three Towns, a reușit o pasă de gol pentru echipa sa în remiza cu Beijing Guoan, scor 1-1, în etapa #17 din campionatul Chinei.

Stanciu a fost căpitanul lui Wuhan în deplasarea de la Beijing și a jucat în fața apărării, într-un sistem 4-2-3-1. Deși a fost distribuit mai în spate pe teren decât poziția lui preferată, de mijlocaș ofensiv, Nicolae a reușit să își lase amprenta asupra jocului.

„Mi-a trecut pe la ureche un zvon” » Rapid îi răspunde dur comentatorului sportiv: „Derapaj!”
RAPID

Stanciu, pasă de gol pentru Wuhan Three Towns

În minutul 81, la 1-0 pentru Beijing Guoan, Stanciu l-a servit decisiv pe Yang Li. Pentru gazde deschisese scorul Fang Hao, în minutul 15.

În acest sezon din campionatul Chinei, Stanciu a reușit 8 pase decisive, însă nu a marcat. Wuhan Three Towns, campioana en-titre, are un sezon modest. Se află pe locul 8, cu 24 de puncte în 17 meciuri. Echipa românului e departe de liderul Shanghai Port, care are 40 de puncte.

Cotat la 5,5 milioane de euro pe transfermarkt.com, internaționalul român mai are contract cu Wuhan până la sfârșitul anului viitor. În primul sezon la echipa din China a contribuit la câștigarea titlului, cu 10 goluri și 12 assisturi în 27 de meciuri.

VIDEO. Nicolae Stanciu, despre viitorul său în China: „Niciodată nu știi ce-ți rezervă viitorul... Îmi doresc enorm să câștig campionatul în China”

Duminică, 5 finale pentru salvare! Dinamo și FCU Craiova sunt la mila rezultatelor » Toate CALCULELE în dreptul fiecărei echipe

„Vă spun în premieră, la Dinamo a fost o tentativă de puci în vestiar!” » Omul care l-a adus pe Kopic a dat tot din casă