INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  ISRAEL

Păun a marcat un gol special în Israel, apoi s-a „rupt”! Cât poate lipsi românul

Adi Paun (27 de ani, extremă stânga) a marcat aseară pentru Hapoel Beer Sheva în victoria obținută în fața celor de la Beitar Ierusalim, scor 3-2, duel contând pentru runda #15 din Israel.

Articol de - Publicat duminica, 25 decembrie 2022 13:14 / Actualizat duminica, 25 decembrie 2022 13:17

Păun a devenit rapid unul dintre cei mai buni jucători de la Hapoel Beer Sheva. Într-o atmosferă de sărbătoare - israelienii celebrează în aceste zile Hanuka -, fostul jucător de la CFR Cluj a făcut cel mai bun meci de la transferul la Beer Sheva.

OUT de la City! S-a întors supraponderal de la Mondial, iar Guardiola l-a exclus: „Nu se poate așa”
MAN. CITY

Adi Păun a înscris un gol special, apoi s-a accidentat

Păun a dus scorul la 2-0 în minutul 53, reușind al doilea gol în campionatul din Israel după o acțiune splendidă, în viteză: a plecat din propria jumătate și a ajuns în careul advers după un slalom printre fundașii oaspeților, judecându-l pe Itamar Israeli cu un șut plasat și puternic.

Din păcate, în minutul 68, Păun s-a accidentat la gambă și a ieșit de pe teren șchiopătând în aplauzele celor 15.000 de spectatori. Dacă e ruptură, verdictul de care se teme Hapoel, românul poate absenta circa 6 săptămâni. Oricum, nu va juca diminica viitoare în deplasare cu liderul Maccabi Haifa

Beitar a reușit să revină spectaculos de la 0-2, a egalat, dar s-a văzut învinsă până la urmă după golul marcat de Micha în minutul 87.

Clasamentul în Israel este unul extrem de echilibrat. Lider e Maccabi Haifa, care are însă un singur punct peste M. Tel Aviv și Beer Sheva, dar și un meci mai puțin disputat decât acestea.