INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  TOTTENHAM

Cât de gravă e accidentarea lui Van de Ven, concurentul lui Radu Drăgușin la Tottenham? Ange Postecoglou a dat verdictul

Ange Postecoglou (58 de ani), antrenorul lui Tottenham, și-a lăudat elevii pentru prestația remarcabilă din victoria 4-0 cu Aston Villa. Radu Drăgușin (22 de ani) a fost pe teren din minutul 49 și a avut o prestație fără mari greșeli. +16   FOTO

Articol de - Publicat duminica, 10 martie 2024 18:05 / Actualizat duminica, 10 martie 2024 19:56

Victoria de pe terenul lui Aston Villa a consemnat recordul de minute pentru Drăgușin la Tottenham. A fost și cel mai bun meci al londonezilor din ultima perioadă, lucru remarcat în conferința de presă de antrenorul Ange Postecoglou.

Prestația lui Drăgușin din meciul cu Aston Villa, sub lupa unui internațional englez: „Să vă spun ceva!”
Villa - Tottenham 0-4

Întrebat despre accidentarea lui Micky Van de Ven, concurentul lui Radu Drăgușin pentru un post de titular, Postecoglou a transmis: „Nu cred că este ceva serios. Vom vedea”.

Ange Postecoglou, după Aston Villa - Tottenham: „Băieții au fost extraordinari!”

„Am fost extraordinari la toate aspectele. În prima repriză i-am pus serios la treabă. Am păstrat același tempo, presingul nostru a fost exact cum l-am planificat. Fotbalul prestat în repriza secundă a fost remarcabil, mai ales că am întâlnit o echipă foarte bună. Felicitări tuturor băieților!

În finalul primei reprize au pus presiune pe noi. Mesajul de la pauză a fost că doar cu perseverență o putem scoate la capăt. Am ieșit bine de la cabine, am continuat să ne impunem jocul. Dacă am reuși să păstrăm aceeași intensitate timp de 100 de minute, am fi greu de oprit!

Pentru noi este important că am marcat patru goluri cu patru fotbaliști diferiți.

N-a fost deloc ușor, dar ne-am descurcat bine. Suntem cu un meci mai aproape de obiectiv, mai avem 11 etape. Toată lumea spunea că e un meci de totul sau nimic pentru noi. Presupun că încă n-am murit”, a spus Ange Postecoglou, potrivit BBC.

Radu Drăgușin
Radu Drăgușin, în Aston Villa - Tottenham/ foto Imago Images
+12 FOTO

Cum s-a descurcat Radu Drăgușin în victoria cu Aston Villa

A avut o evoluție sigură din prima, nu a fost pus în dificultate de elevii lui Unai Emery. La un minut după intrarea lui, Tottenham a deschis scorul prin Maddison, din fața porții. Apoi, Villa a plecat la atac pentru a căuta egalarea și l-a pus la încercare pe Drăgușin, în 4 rânduri:

• Minutul 51: Drăgușin a blocat un șut periculos de la distanță
  • Minutul 58: Drăgușin a respins excelent, din alunecare, o centrare venită din dreapta.
  • Minutul 61: Drăgușin a luat cartonaș galben după ce a încercat să întârzie executarea unei lovituri libere a celor de la Villa.
  • Minutul 76: Drăgușin are o intervenție bună la o nouă centrare, mingea l-a lovit în inghinali.

VIDEO. Premier GSP » Sfaturile lui Costel Pantilimon pentru Radu Drăgușin: „Standardele sunt foarte ridicate în Premier League, trebuie să aibă răbdare”

Alexi Pitu, titular la Bordeaux după 158 de zile! » „A fost răsplătit”

Carlo Ancelotti se revoltă: „Nu am mai văzut niciodată în viața mea un jucător mai persecutat decât el”

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”