INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  CEHIA

Nicolae Stanciu s-a accidentat în cel mai bun sezon: „Nici nu putea pune piciorul în pământ”

Articol de - Publicat luni, 10 mai 2021 16:00 / Actualizat luni, 10 mai 2021 17:03

Nicolae Stanciu, mijlocașul Slaviei, a fost înlocuit la pauză în ultimul meci. A suferit o contuzie puternică la gleznă. Slavia a câștigat cu 1-0 în deplasare, la Olomouc.

Un sezon aproape perfect pentru Nico Stanciu, mai ales în campionat. Al doilea titlu consecutiv cu Slavia într-un an în care a pierdut doar două meciuri în liga cehă în 31 de etape.

Stanciu, asul Slaviei în ofensivă

Presa locală îl felicita pe șeptarul praghezilor. „A atins cea mai bună formă a carierei. 2021 e pur și simplu anul său", comenta cotidianul Sport în week-end. Stanciu e al doilea în topul golgeterilor, depășit doar de Jan Kuchta, fiind jucătorul alb-roșu cu cele mai multe șuturi la poartă, cele mai multe driblinguri și cele mai multe ocazii de gol create.

Acum, când Slavia mai are doar patru meciuri, trei în campionat și finala Cupei (pe 20 mai, cu Viktoria Plzen), mijlocașul în vârstă de 28 de ani s-a accidentat. Duminică, la Olomouc contra Sigmei, a fost înlocuit la pauză și nu era nicio mutare tactică. Antrenorul Jindřich Trpišovský a explicat ce a pățit „tricolorul".

12goluri a marcat Nico Stanciu la Slavia în acest campionat (are 16 reușite în toate competițiile)

„Nico voia să joace, dar nu puteam risca"

„După faultul lui Pablo González, glezna lui Nico a început să se umfle. O jumătate de oră, nici nu a putut pune piciorul în pământ", a spus tehnicianul. „El voia să continue să joace, dar nu puteam risca, s-ar fi agravat. În prima repriză, a fost cel mai bun om al nostru. Sperăm să fie doar o contuzie".

8pase decisive are șeptarul praghezilor în actuala stagiune (6 în liga cehă, două în Europa League)

Costel Gâlcă, obiectiv îndeplinit în Danemarca: Vejle rămâne în prima ligă!

Moment surprinzător la Atena: Boloni a fost prins vorbind la telefon în timpul meciului!