SPORTURI  »  ALTELE  »  POLO

Merg la Cupa Mondială după 13 ani! » Naționala masculină, 4 victorii în turneul de calificare de la Berlin

Naționala masculină de polo a României

Articol de - Publicat luni, 08 mai 2023 15:24 / Actualizat luni, 08 mai 2023 15:31

Naţionala masculină de polo pe apă a României s-a calificat la turneul final al Cupei Mondiale, după ce a învins China cu scorul de 18-9 (5-1, 5-1, 3-3, 5-4) în semifinalele turneului intercontinental de la Berlin

România s-a calificat după 13 ani la finala Cupei Mondiale, în urma unei serii de patru victorii, trei în grupe şi una în semifinale. Precedenta participare fusese cea din 2010, când turneul a fost organizat la Oradea, iar naționala masculină ocupa locul 5.

România, dominantă contra Chinei

Meciul decisiv contra Chinei a fost dominat total de „tricolori”. În prima jumătate a duelului, jucătorii antrenați de Bogdan Rath și George Deac au avut un procentaj excelent de reușită, 10 goluri marcate din 14 aruncări. Defensiva, dirijată de Marius Țic, și-a făcut foarte bine datoria, iar România conducea la pauza mare cu 10-2. Totul fusese decis după 16 minute, tricolorii menținând diferența până înainte de ultima pauză.

Cu două minute înainte de final, diferența de scor ajunsese la 10 goluri, 17-7, după reușita lui Victor Antipa. Curând, Matei Luțescu a modificat tabela pentru 18-7, dar chinezii au înscris ultimele două goluri ale meciului.

Jucătorul partidei cu China a fost desemnat Andrei Neamţu, autor a 3 goluri. Pentru tricolori au mai înscris Vlad Georgescu 3 goluri, Levente Vancsik 3, Matei Luţescu 2, Tudor Fulea 2, Victor Antipa 2, David Bota 1, Andrei Prioteasa 1, Francesco Iudean 1, Andrei Ţepeluş 1. Pentru învinşi au înscris Chufeng Zhang 4 goluri, Jinpeng Zhang 2, Zhongxian Chen 2, Yu Liu 1.

Finala Cupei Mondiale va avea loc în perioada 30 iunie - 2 iulie, la Los Angeles.

La turneul final s-a calificat şi câştigătoarea celeilalte semifinale, Germania, care a depășit Kazahstanul cu 12-1.

România, fără înfrângere și în grupă

Naţionala României câştigase Grupa A şi se calificase în semifinalele turneului intercontinental al Cupei Mondiale, după ce învinsese echipa Noii Zeelande cu scorul de 16-7 (4-0, 5-4, 3-2, 4-1), sâmbătă, la Berlin.

Levente Vancsik a marcat atunci 4 goluri pentru tricolori, Tudor Fulea 3, Vlad Georgescu 2, Andrei Neamţu, Andrei Ţepeluş, Andrei Prioteasa, Robert Gergelyfi, Victor Antipa, Francesco Iudean şi David Bota.

România, după 15-4 cu Iran, 19-5 cu Kazahstan şi 16-7 cu Noua Zeelandă, ocupase primul loc în grupă, cu 9 puncte, urmată de Kazahstan, 6 puncte, Iran, 3 puncte, Noua Zeelandă, 0 puncte.

Lotul selectat de antrenorii Bogdan Rath și George Deacu pentru acest turneu: Marius Țic, Andrei Neamțu, Matei Lutescu, Tudor Fulea, Victor Antipa, Andrei Prioteasa, David Bota, Andrei Țepeluș, Răducu Dincă, Vlad Georgescu, Francesco Iudean, Levente Vancsik, Mihai Drăgușin, Robert Gergelyfi.