Comentarii (13)
Otago
Otago  •  14 Februarie 2024, 14:48
Postat de MaxiP pe 14 Februarie 2024, 10:13

De ce sa nu fie onorant, top 10 mondial nu e ceva usor de realizat. Chit ca e mai greu sa ajungi la Mondiale decat sa intreci cateva echipe ulterior, nu inteleg de ce sunt calificate atat de lejer echipe ce nu au ce cauta acolo. Da, pacat de meciul cu Muntenegru, unul admirabil de altfel, arbitrat clar in favoarea Muntenegrului, e a 3-a editie consecutiva de JO pentru care ne clasam primii sub linie. Personal astept o retragere de onoare a Africii de Sud, care e purtata la toate competitiile internationale fara niciun efort, ca sa piarda cu toate adversarele la 20+ goluri. Nu va veni, eu as face totusi o declaratie in locul federatiei nationale, sa ii ajut sa remarce ca e o anomalie majora.

Intr-adevar, top 10 nu e ceva usor de realizat, insa trebuie amintit faptul ca intre primele opt echipe calificate in sferturi, care sunt mai mereu aceleasi, cam ca la rugby, doar SUA si uneori Australia mai au valoarea necesara pentru a intra in clubul exclusivist al celor mai bune 10 nationale din lume, insa de la locul 12 in jos diferenta de valoare este mare, nici macar Germania nu a mai ajuns in aceasta urna valorica de foarte mult timp. Olanda, Malta, Georgia si Slovenia incearca sa-si faca nationale competitive, insa sunt totusi departe de primele opt din Europa, singura care a reusit fiind Franta, marea surpriza a mondialului, eliminand ieri Ungaria in sferturi. Revenind la ale noastre, cum in semifinalele pentru locurile 9-12, SUA si Australia s-au intalnit in meci direct, Romania a avut sansa sa joace cu o echipa mai slaba valoric si, chiar daca n-am vazut meciul, m-a surprins diferenta mica de scor, mai ales ca nationala Chinei e departe de lumea buna a poloului. Daca ar fi jucat cu Australia, de exemplu, nu sunt foarte sigur ca ar fi castigat meciul, dar cu siguranta ar fi fost o partida pe muchie de cutit. Asadar, o victorie cu SUA ar fi o mare performanta, americanii avand meciuri stranse cu sarbii si muntenegrenii in faza grupelor. In general, nu sunt de acord cu acest sistem de calificare la campionatele mondiale, unde fiecare continent trebuie sa aiba cel putin o reprezentanta calificata, doar pentru a inregistra un golaveraj negativ imens. Astfel de anomalii

MaxiP
MaxiP  •  14 Februarie 2024, 10:13
Postat de Otago pe 14 Februarie 2024, 03:08

Pacat de meciul contra Muntenegrului, ar fi fost o performanta majora calificarea in sferturi si, concomitent, calificarea la Jocurile Olimpice. Chiar si locul 9 ar fi un rezultat onorant pentru poloul romanesc avand in vedere conditiile actuale.