SPORTURI  »  HANDBAL  »  CSM BUCUREȘTI - KRIM 30-24

Articol de , , , - Publicat duminica, 24 martie 2024 18:35 / Actualizat duminica, 24 martie 2024 19:23

CSM București a câștigat și returul în fața celor de la Krim, scor 30-24, și s-a calificat în „sferturile” Ligii Campionilor, unde o va înfrunta pe Metz! Handbalistele antrenate de Adrian Vasile au făcut hora bucuriei la finalul meciului de la Polivalentă, la care au asistat 3.500 de oameni.

• Meciurile din sferturile de finală sunt programate pe 27/28 aprilie și 4/5 mai. CSM București joacă turul cu Metz pe teren propriu
Totul despre adversara lui CSM București din „sferturile” Ligii Campionilor » Geniu pe bancă și lot plin de campioane mondiale
Liga Campionilor

Ce face o echipă atunci când se întoarce dintr-o deplasare importantă cu șase tuburi de oxigen? CSM București luase o opțiune importantă pentru calificarea în „sferturi" încă din turul de la Ljubljana, însă returul trebuia dus la capăt cu calm și atenție la adversarele rănite.

CSM București - Krim, Liga Campionilor // foto: Raed Krishan
+20 FOTO

De cum a început partida de la București, în Sala Polivalentă, unde bubuiau tobe și țiuiau sirene, s-a văzut că oaspetele au venit cu un plan bine croit în apărare: să fie cât mai colțoase. Era exact ceea ce anunțaseră jucătoarele de la Krim înainte de plecarea spre București.

„Trebuie să avem o defensivă agresivă și compactă", a spus interul stânga Barbara Lazovic, iar centrul Daria Dmitrieva a reluat ideea cu aceleași cuvinte.

Chiar și așa, jucătoarele campioanei României au găsit variante de străpungere, în primele minute Cristina Neagu remarcându-se cu câteva pase inspirate care au mers spre pivotul Ingstad, spre extrema Gutierrez sau spre oricine altcineva se afla într-o poziție favorabilă, inclusiv Omoregie, intrată spre mijlocul reprizei.

Coordonarea a mers însă mai bine cu Zaadi în centru, franțuzoaica vrând parcă să lase o impresie apăsată în înfruntarea cu viitoarea ei echipă, cea din sezonul următor.

De asemenea, în poartă, o altă jucătoare franceză care o va părăsi pe CSM din vară, Laura Glauser, s-a remarcat cu 5 intervenții inspirate. Krim a rămas aproape în prima parte, a venit chiar la același nivel cu CSM, însă ultimul cuvânt i-a aparținut lui Ingstad, care a semnat golul de 14-13 înainte de intrarea la vestiare.

Pauza s-a încheiat, iar pe teren a revenit o echipă bucureșteană mai agresivă, care a dus diferența până la 4 lungimi, o distanță încă nevăzută în meci, 18-14, după ce Dragan Adzic a încercat preț de câteva atacuri varianta 7 contra 6, iar Neagu l-a taxat cu două goluri de lângă semicerc direct în poarta goală.

Între timp, Glauser a tot strâns intervenții reușite, dar și scorul s-a deteriorat pentru că atacul bucureștean nu a mai avut claritate, răbdare și finalizare rotundă. Un time-out bine venit a reglat situația în tabăra gazdelor, după ce Krim venise la egalitate.

Părea greu de crezut, cu 10 minute rămase pe ceas, că rezultatul final al dublei manșe avea să fie clintit. „Acestea vor fi cele mai importante 60 de minute din acest sezon, de până acum, pentru noi în Liga Campionilor", spunea Omoregie înainte de meci.

Chiar dacă nu a fost cel mai frumos, curățat de erori sau palpitant duel, și-a atins scopul. CSM a apăsat pe pedale în ultimele minute, lustruindu-și blazonul, Gutierrez a sprintat superb de două ori spre poarta goală, golurile au început să curgă în fața unor adversare amețite.

Neagu a încheiat partida în fruntea marcatoarelor, 7 goluri, chiar dacă din mai multe aruncări, 13, spre deosebire de supereficiența din tur, 9 din 10. S-a terminat 30-24, exact ca în tur, iar campioana României are o lună pentru a pregăti sfertul de finală cu Metz.

Echipa franceză, adversar mult mai tare, o conduce pe CSM în meciurile directe, 5-3. Cel mai recent s-au întâlnit în sezonul 2020/2021, când și-au împărțit victoriile în grupă.

Marcatoare pentru CSM: Neagu 7, Gutierrez 6, Ingstad 4, Flippes 3, Nikolic 2, Zaadi 2, Kobylinska 2, Oestergaard 1, Omoregie 2, Arntzen 1. 14 intervenții reușite a avut Laura Glauser din 35 de aruncări, procentaj de reușită de 40%

FINAL. CSM București - Krim 30-24

min. 60: Kobylinska înscrie cu o aruncare la colțul lung. 29-24.
min. 57: Omoregie aruncă, mingea lovește bara și sare în piciorul portăriței, apoi intra în poartă. 28-23
min. 56
: Gutierrez rămâne singură cu portărița adversă și marchează. 27-21
min. 54: Kobylinska punctează cu o aruncare frumoasă. 26-20
min. 53: Gutierrez înscrie în poarta goală. 25-20
min. 52: Neagu marchează din cădere. 23-20
min. 49: Dmitrieva înscrie dintr-o lovitură de pedeasă. 22-20
min. 48: CSM se distanțează din nou la 3 gouri după reușita semnată de Arntzen. 22-19
min. 37: Radicevic înscrie dintr-o lovitură de la 7 metri. 18-15
min. 34: Neagu punctează din propria jumătate, după ieșirea portăriței adverse. 18-14
min. 34: Ngombele înscrie cu o aruncare puternică. 16-14
min. 32: Gutierrez marchează primul gol al reprizei secunde, în urma unui contraatac letal. 15-13

min. 5: Zaadi înscrie la prima aruncare din meci. 2-1
A început partida! Aproximativ 3.500 de spectatori sunt prezenți în sala polivalentă din București.

VIDEO. Atmosferă frumoasă înaintea meciului

FOTO. Mihai Pintilii, prezent în Sala Polivalentă

CSM București câștigă și returul cu Krim și se califică în „sferturile” Ligii Campionilor

Performanță istorică: Gloria Bistrița s-a calificat în semifinalele EHF European League!
EHF EUROPEAN LEAGUE
Florentin Pera după ce echipa sa a obținut calificarea în Final Four-ul European League: „Fetele au dat dovadă de caracter, putere de luptă și spirit de sacrificiu”