SPORTURI  »  HANDBAL  »  CSM BUCUREȘTI - ESBJERG 29-29

FOTO CSM București - Esbjerg 29-29, în ultimul meci al grupei din Liga Campionilor » Ce urmează pentru „tigroaice”

CSM București - Esbjerg / FOTO: Raed Krishan (GSP) +13   FOTO
CSM București - Esbjerg / FOTO: Raed Krishan (GSP)

Articol de - Publicat duminica, 20 februarie 2022 16:32 / Actualizat duminica, 20 februarie 2022 17:03

CSM București și Esbjerg au încheiat la egalitate, scor 29-29, ultimul meci din grupa A a Ligii Campionilor. „Tigroaicele” răsturnaseră scorul de la pauză, dar au fost egalate la ultima fază, dintr-o lovitură de la șapte metri.

Campioana României a încheiat astăzi, în Sala Polivalentă, un parcurs început în luna septembrie a anului trecut.

Într-o partidă fără miză, care nu avea cum să mai schimbe ordinea din grupă, CSM București și Esbjerg au oferit un meci alert, plin de nerv, savurat din plin de spectatorii prezenți în „Polivalentă”.

Iar danezele au demonstrat din plin de ce conduc Grupa A, conducând în permanență ostilitățile în partida de la București. Cu Breistol și Reistad în zi de gol, Esbjerg n-a slăbit deloc ritmul în prima repriză, danezele intrând la pauză cu un avans de un gol, 16-15

+9 FOTO

„Tigroaicele” răsturnaseră scorul de la pauză, dar au fost egalate la ultima fază

Chiar dacă Esbjerg se distanțase la un moment dat la patru goluri, „tigroaicele” și-au dat seama că ultima impresie contează, reușind să echilibreze partida spre final.

Elevele lui Adrian Vasile au venit aproape, au reușit inclusiv să egaleze la 27 și să conducă la un gol. Ultima fază le-a surâs însă tot danezelor, care au egalat de la șapte metri și au stabilit scorul final, 29-29.

10 goluria înscris Cristina Neagu în meciul de azi, fiind cea mai bună marcatoare de pe teren

Pentru CSM, urmează meciurile decisive, urmând să joace într-un play-off pentru prezența între primele opt cu Odense sau ȚSKA Moscova.

+9 FOTO
  • CSM București - Esbjerg / FOTO: Raed Krishan (GSP)

Campioana României nu are tocmai o perioadă fastă, în campionat făcând egal săptămâna aceasta cu CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud. După întâlnirea cu danezele, pentru echipa din Capitală urmează derby-ul cu CS Rapid, pe 26 februarie, echipă care are patru puncte peste CSM și un meci mai puțin în ierarhia națională.

Clasament Grupa A

CSM București - Esbjerg 29-29, în ultimul meci al grupei din Liga Campionilor »  Ce urmează pentru „tigroaice”

Dinamo dă lovitura! Noul manager e un jucător care a scris istorie la Barcelona

CSM București, ultima confruntare înainte de meciurile decisive din Liga Campionilor

FCSB se întoarce oficial pe Ghencea! Mihai Stoica a făcut anunțul: „Da, sigur! Pe 6 iulie vom juca acolo”

FCSB poate pierde „un jucător excepțional” » Au început negocierile: „E diferență mare între ce solicită și ce e dispus Gigi să ofere!”