SPORTURI  »  HANDBAL  »  CAMPIONATUL MONDIAL

exclusiv Selecționerul Florentin Pera, înainte de România - Japonia la Mondialul de handbal: „Meci dificil împotriva unei echipe cu un joc atipic”

Eliza Buceschi în meciul cu Germania Foto: Facebook FR Handbal

Articol de - Publicat sambata, 09 decembrie 2023 14:25 / Actualizat sambata, 09 decembrie 2023 16:20

România înfruntă azi Japonia, de la ora 16:30, în grupa principală la Campionatul Mondial de handbal feminin, păstrând șanse infime pentru calificarea în sferturile de finală

• România - Japonia are loc de la 16:30, live TEXT pe GSP.ro și la TV pe Prima Sport 1 și Digi Sport 2

Naționala României mai are de disputat două partide în Grupa Principală III, după înfrângerea dureroasă contra Germaniei, 22-24, de marți, 5 decembrie.

Astăzi vine „testul japonez”, în fața echipei care a produs șocul de până acum al competiției, învingând Danemarca, 26-25, și complicând și mai mult calculele într-o grupă echilibrată.

Antrenorul Florentin Pera, care va aborda partida fără Cristina Neagu, a prefațat înfruntarea pe scurt pentru GSP.

Un meci dificil împotriva unei echipe cu un joc atipic, echipă care vine cu un moral bun după o victoria împotriva Danemarcei.

Cu toate acestea am încredere în fetele noastre, cred că ele conștientizează miza rezultatului și vor dovadă de caracter în abordarea acestui joc”, a declarat în exclusivitate selecționerul.

Florentin Pera agitat în meciul cu Danemarca Foto Facebook FR Handbal

Un „7” probabil al României: Hosu, Dindiligan, Bazaliu, Buceschi, Laslo, Seraficeanu, Pintea

În ultimii 20 de ani, cele două adversare de astăzi s-au confruntat de 7 ori. România s-a impus de 4 ori, un meci s-a încheiat la egalitate, dar niponele au înregistrat un succes surprinzător și dispropoționat la ediția din 2019 a Campionatului Mondial, 37-20.

Calcule pentru calificare României în „sferturi”

• România trebuie să câștige meciurile cu Japonia și Polonia. Ar ajunge la 6 puncte
  • Danemarca, marea favorită, trebuie să piardă toate partidele rămase și să rămână cu 4 puncte / să piardă un meci și să termine la egalitate în celălalt (5 puncte)
  • Germania ar câștiga grupa în acest scenariu (10 puncte)
  • „Tricolorele” ar avea 6 puncte, la fel ca Polonia, dar ar fi avantajate de meciurile directe.

• 11 decembrie, ora 19:00 » Polonia - România

Câștigătoarea grupei din care face parte România va juca în „sferturi” cu ocupanta locului 2 în grupa I principală (Suedia, Muntenegru, Croația, Ungaria, Senegal, Camerun). Ocupanta locului 2 în grupa României va juca în „sferturi” contra câștigătoarei din grupa sus amintită.