SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA FLORILOR

Cristina Neagu, dezlănțuită în derby-ul CSM București - SCM Râmnicu Vâlcea + Rapid, victorie la Cisnădie

Cristina Neagu / Captură Facebook@ Handbal Feminin

Articol de GSP - Publicat sambata, 12 martie 2022 18:14 / Actualizat sambata, 12 martie 2022 18:42

CSM București continuă campania de urmărire a liderului Rapid. „Tigroaicele” s-au impus categoric în derby-ul cu SCM Râmnicu Vâlcea de sâmbătă, scor 32-19.

Formația antrenată de Adrian Vasile n-a avut deloc emoții contra echipei cu care s-a luptat pentru supremație în ultimii ani. CSM a intrat la pauză cu un avantaj de trei goluri, 13-10, apoi a dominat autoritar repriza secundă. S-a terminat 32-19 în favoarea „tigroaicelor” , într-un meci în care Cristina Neagu a înscris de opt ori.

CSM București: Neagu 8, Broch 6, Martin 5, Omoregie 5, Arntzen 4 (1), Dindiligan 2, Aune 1, Dembele 1.

SCM Râmnicu Vâlcea: Glibko 4, Elghaoui 3, Gonzalez 3, Lupei 3, Nikolic 2, Klikovac 2, Gorshenina 1, Bucur 1

Rapid s-a impus fără emoții la Cisnădie

Tot sâmbătă, liderul Rapid a câștigat fără probleme în deplasarea cu Măgura Cisnădie, 32-26. Echipa giuleșteană a reușit un nou meci solid, principalele marcatoare fiind Eliza Buceschi (8 goluri), Alicia Fernandez Fraga (6) și Sorina Tîrcă (5).

În acest moment, Rapid și CSM București sunt separate de un singur punct.

Cum arată Top 5 din Liga Florilor

1. Rapid - 42 puncte
  2. CSM București - 41p
  3. SCM Râmnicu Vâlcea - 34p (un meci mai puțin față de celelalte; are de disputat restanța cu Deva)
  4. Buzău - 34p
  5. Măgura Cisnădie 33p

Începe lupta pentru Mondial » Dublă de foc pentru naționala de handbal

Și-au luat portar de națională » Transfer important pentru Dinamo

„Ori te laşi tu ca antrenor, ori îl dai afară pe Săpunaru!” » Reacție dură la vederea incidentului dintre Lobonț și căpitanul Rapidului

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni