SPORTURI  »  HANDBAL  »  EURO 2024

O singură necunoscută rămasă la CE de handbal masculin » Germania și Ungaria luptă de la distanță pentru semifinale

Germania a învins Ungaria, scor 35-28, și este favorită la calificarea în semifinalele Campionatului European de handbal masculin. Franța e deja câștigătoarea grupei principale 1.

Articol de - Publicat luni, 22 ianuarie 2024 23:38 / Actualizat luni, 22 ianuarie 2024 23:40

O singură necunoscută a rămas înaintea rundei decisive a grupelor principale. Germania a câștigat meciul direct contra Ungariei, dar încă simte amenințarea maghiarilor.

Germania, pas mare spre semifinalele Campionatului European de handbal masculin

Luni, sprijiniți de aproape 20.000 de fani în arena din Koln, elevii lui Gislason au făcut o repriză secundă aproape perfectă, cea mai bună din turneu. La pauză avantajul era minim, 18-17.

Portarul Wolff s-a trezit în partea secundă. „Paradele” lui au tăiat elanul ofensiv al adversarilor, iar interul stânga Julian Koster a punctat la foc automat, 8 reușite.

Germania s-a impus cu 35 la 28 și a urcat pentru moment pe poziția secundă. Are 5 puncte, unul avans față de Ungaria. Calculele nemților sunt simple. Au nevoie de o victorie sau de un egal în ultima rundă, contra Croației, pentru a obține calificarea matematică în semifinale.

Gazdele turneului se pot califica și cu un eșec, dacă maghiarii nu bat Franța.

Cum arată semifinalele Campionatului European de handbal masculin:

• 26 ianuarie, ora 18:45 » Franța - Suedia
  • 26 ianuarie, ora 21:30 » Germania/Ungaria - Danemarca

România a pierdut toate meciurile disputate în faza grupelor la Campionatul European de handbal masculin, cu Austria, Spania și Croația. „Tricolorii” pregătiți de Xavi Pascual au încheiat turneul pe locul 22 din 24 de naționale participante.

VIDEO. Xavier Pascual, mesaj superb pentru Cristina Neagu: „E comparabilă cu Karabatic! Ea reprezintă România”

Elizabeth Omoregie a revenit pe teren după o pauză de 7 luni: „Mă pot bucura din nou de handbal”
CSM - SAVEHOF
O victorie la limită, un egal și o înfrângere clară pentru echipele românești în EHF European League