SPORTURI  »  HANDBAL  »  EURO 2024

VIDEO Performanță istorică reușită de Ungaria la Campionatul European de handbal masculin

Ungaria a învins Slovenia, scor 23-22, și a încheiat pe locul 5 Campionatul European de handbal masculin. E cea mai bună clasare din istoria naționalei maghiare.

Articol de - Publicat vineri, 26 ianuarie 2024 20:09 / Actualizat vineri, 26 ianuarie 2024 21:15

Ungaria a învins Slovenia, scor 23-22, și a încheiat pe locul 5 Campionatul European de handbal masculin. E cea mai bună clasare din istoria naționalei maghiare la un turneu continental.

Ungaria are o generație tânără, cu 6 handbaliști sub 22 de ani prezenți la Campionatul European. Elevii lui Chema Rodriguez au depășit toate așteptările specialiștilor.

Ceartă la vârf în Federația Română de Handbal! » Secretarul general a demisionat după o înfruntare cu președintele Constantin Din
DEZVĂLUIRE

Ungaria a ratat la mustață calificarea în semifinalele competiției, învinsă de Franța în meciul decisiv din faza grupelor, scor 32-35. Maghiarii s-au regrupat rapid.

Performanță istorică pentru Ungaria la Campionatul European de handbal masculin

Astăzi, în fața unei asistențe remarcabile pentru un meci lipsit de miză, 19.750 spectatori în arena din Koln, Ungaria s-a apărat ca niciodată. Defensiva a fost agresivă, a forțat multe erori din partea slovenilor, și a adus o victorie la limită, 23-22.

Banhidi și Lekai, ambii cu câte 5 goluri, au fost cei mai buni marcatori din tabăra lui Chema Rodriguez.

VIDEO. Rezumatul meciului Ungaria - Slovenia, prin care maghiarii au obținut locul 5 la Euro 2024

Pentru reprezentativa maghiară, locul 5 reprezintă cea mai bună clasare din istorie la un Campionat European. Precedenta performanță data din 1998, când s-au clasat pe locul 6. În acea perioadă, la turneul final participau doar 12 echipe.

Ungaria are o medalie de argint la Campionatul Mondial, în 1986, și 4 finale „mici” pierdute la Jocurile Olimpice.

România, locul 22 la Campionatul European de handbal masculin

România a pierdut toate meciurile disputate în faza grupelor la Campionatul European de handbal masculin, cu Austria, Spania și Croația.

„Tricolorii” pregătiți de Xavi Pascual au încheiat turneul pe locul 22 din 24 de naționale participante. Doar Grecia și Bosnia au fost depășite.

A fost important pentru noi ca după 28 de ani să ne întoarcem la un astfel de turneu. Cred că a fost o experiență bună pentru jucătorii noștri. E prima dată pentru ei când joacă împotriva a 13.000 de spectatori și nu e ușor, dar cred că am demonstrat că avem jucători tineri care pot evolua, e un punct de plecare și se poate forma o echipă națională pentru viitor.

E fantastic să jucăm meciuri împotriva Spaniei sau a Croației, iar noi avem jucători de 19-20 de ani, cred că a fost o șansă bună pentru ei. Aceasta este realitatea, toată lumea se gândește că se poate câștiga împotriva Austriei, dar noi nu vedem că Austria are jucători mai buni decât ai noștri, joacă în Bundesliga sau Champions League, iar asta e o problemă

- Xavi Pascual, selecționerul României

Vezi și alte știri de la Campionatul European de handbal masculin:

Absolut IREAL! » Franța s-a calificat în finala CE de handbal masculin, ajutată de o aruncare unică, în ultima secundă: Prandi, în vinclu cu tot zidul în față
CAMPIONATUL EUROPEAN
Danemarca a revenit senzațional și s-a calificat în finala CE de handbal masculin! Principalele două favorite luptă pentru aur