SPORTURI  »  HANDBAL  »  RAPID - BUDUCNOST

FOTO Rapid a spulberat-o pe Buducnost și a stabilit un nou record incredibil în Liga Campionilor » Giuleștencele, în cărți pentru „sferturi”

Articol de , - Publicat duminica, 08 ianuarie 2023 18:32 / Actualizat duminica, 08 ianuarie 2023 18:53

Rapid a învins-o clar pe Buducnost, scor 39-29, în runda cu numărul 10 a grupei B din Liga Campionilor la handbal feminin. A fost cea mai bună prestație ofensivă a giuleștencelor în această ediție.

Rapid a confirmat calculele hârtiei și s-a distrat împotriva lui Buducnost, fostă câștigătoare a Ligii, formație aflată acum în reconstrucție. Giuleștencele au pornit ca din tun, ajutate și de paradele lui Kapitanovic, apoi au lovit din toate pozițiile.

Rapid, spectacol în meciul cu Buducnost din Liga Campionilor

Hernandez a fost dominantă pe semicerc, Polman a aruncat cu precizie, iar pătrunderile lui Kanor și Grozav au fost imposibil de blocat.

Campioana României a condus chiar și cu 11 goluri. S-au relaxat pe final, dar au păstrat avansul. Cele 39 de goluri marcate astăzi reprezintă un record al giuleștencelor în  ctuala ediție a Ligii. Precedentul era de 36 de reușite, în deplasarea cu Storhamar.

Polman a sărbătorit cu fetița după meci / FOTO: Raed Krishan (GSP.ro)
+19 FOTO

Cea mai bună marcatoare a Rapidului a fost Polman, cu 6 goluri. Au mai contributi la victorie Grozav (5), Kanor (5), Badea (4), Espinola (3), Korsos (4), Lopez (2), Gutierrez (3), Buceschi (2), Lopez (2), Ostase (1).

Clasamentul grupei B din Liga Campionilor

Locul 2 în acest moment, Rapid joacă runda viitoare un meci vital pe terenul lui Esbjerg. Primele două clasate din grupă vor avansa direct în „sferturi”. Următaorele 4 clasate se duc în „optimi”.

FINAL » Rapid - Buducnost 39-29

S-a terminat partida!
min. 58: Hernandez înscrie un gol încântător, din cădere, cu spatele la poartă. 38-28

+19 FOTO

S-a terminat prima repriză! Rapid conduce clar, scor 17-12.
min. 29: Sorina Grozav, de neoprit pe contraatac. 17-12
min. 26: Aruncare de la 7 metri transformată de Polman. 14-11
min. 24: Polman aruncă devastator. Buducnost repune imediat și răspunde cu gol. 12-10
min. 21: Hernandez, prima eliminată din tabăra Rapidului. Inferioritate timp de două minute pentru campioana României. 11-8
min. 13: Kapitanovic apără o aruncare de la 7 metri. 6-5
min. 5: Sorina Grozav pătrunde superb și înscrie. 3-0
min. 1: Sala Polivalentă este plină, 5.000 de suporteri fiind prezenți.
min. 1: A început partida! Kapitanovic are deja o paradă de excepție în poarta Rapidului.