SPORTURI  »  HANDBAL  »  ROMÂNIA - UCRAINA

ROMÂNIA - UCRAINA 27-24 // FOTO Start perfect în calificările pentru EURO 2020 » România învinge Ucraina, după un meci pe care l-a controlat din primul minut

Articol de - Publicat miercuri, 25 septembrie 2019 11:04

Naționala de handbal feminin a României a început cu o victorie în fața Ucrainei în preliminariile pentru EURO 2020, scor 27-24. Meciul s-a disputat la Brașov.

Primul meci din al doilea mandat al lui Tomas Ryde la naționala României a fost unul pe care „tricolorele” l-au controlat, dar au existat și momente în care au trăit periculos. Naționala feminină a întâlnit azi, la Brașov, pe Ucraina, în grupa a 7-a preliminară pentru Euro 2020, turneul final care va avea loc în Norvegia și Danemarca.

Sala „Dumitru Popescu Colibași” a fost plină, iar fanii români le-au încurajat pe fete în fiecare minut. Diferența dintre Ucraina, o echipă care a pierdut în ultima vreme contactul cu lumea bună a handbalului, și România, o echipă cu multe absențe în lot, s-a clădit pas cu pas și grație intervențiilor portarului Iulia Dumanska, în minutul 15 scorul era 8-4.

Profitând de unele greșeli în atac ale României, formația din țara vecină aflată în reconstrucție sub bagheta fostei jucătoare Natalia Liapina a redus din diferență în următoarea jumătate a primei reprize. La pauză, România conducea cu 15-12.

Partida s-a echilibrat și mai mult după revenirea de la vestiare. Ucraina a performat mai mult în apărare și a fost în spatele României la doar două lungimi în mai multe ocazii. Cristina Laslo și Eliza Buceschi au reușit să păstreze atacul la un nivel ridicat. Ultimele opt minute au fost cu emoții, adversarele fiind în avantaj pe teren la scorul de 23-21.

Însă nu au reușit să concretizeze această situație, iar România a luat avânt, chiar dacă pe final ucrainencele au dus scorul la proporții normale. „Tricolorele" s-au impus cu 27-24, iar duminică vor juca în deplasare, cu Insulele Feroe.

+16 FOTO

1 edițiea Campionatului European a ratat România în toată istoria acestei întreceri, s-a întâmplat în 2006

România 27 (15)
Laslo 8, Buceschi 6, Udriștoiu 3, Ardean 3, Pintea 3, Bucur 2, Ostase 1, Popa 1. Antrenor: Tomas Ryde

Ucraina 24 (12)
Perederii 8, Levcenko 4, Borșcenko 4, Belmans 4,  Glibko 2, Diablo 1, Smolinh 1. Antrenor: Natalia Liapina

Vezi și:

Start către EURO 2020: naționala de handbal joacă împotriva Ucrainei la Brașov: „Trebuie să arătăm un handbal de calitate” » Meci special pentru Dumanska