SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA NAȚIONALĂ

SCM Rm. Vâlcea a învins greu Măgura Cisnădie, Craiova a făcut surpriza cu Dunărea Brăila!

Irina Glibko a revenit la Vâlcea după aproape 5 luni FOTO SCM Rm. Vâlcea

Articol de - Publicat miercuri, 10 martie 2021 21:58 / Actualizat miercuri, 10 martie 2021 23:01

Etapa a 12-a a Ligii Naționale a fost una a surprizelor. După bomba detonată de U Cluj, 27-27 cu CSM București, SCM Craiova a trecut de Dunărea Brăila într-un meci cu răsturnări incredibile de scor

SCM Rm. Vâlcea a obținut miercuri seară a 9-a victorie în ediția actuală de campionat, trecând cu 30-27 de Măgura Cisnădie. Nu a fost deloc un meci ușor pentru echipa lui Florentin Pera, chiar dacă aceasta a avut avantajul terenului propriu, toată etapa a 12-a desfâșurându-se în Sala Sporturilor "Traian".

Cisnădie venea după patru înfrângeri consecutive și a încercat să pună capăt șirului de rezultate negative. Sibiencele și-au pierdut însă portarul titular în minutul 28, Elena Voicu văzând direct cartonașul roșu pentru o ieșire imprudentă în afara careului, la un contraatac vâlcean. Chiar și așa, Măgura a condus cu 21-19 și apoi a stat la un gol în spatele adversarei până în minutul 55, 25-26! La acest scor, formația antrenată de Alexandru Weber a ratat trei situații clare de gol, iar Vâlcea a salvat meciul, câștigând toate cele trei puncte.

Joc foarte bun din nou pentru extrema stânga Cristina Florica, cu 6 goluri din 8 aruncări, dar și pentru Irina Glibko, exact jucătoarele care dăduseră satisfacție la Vâlcea și în meciul cu CSM București, în Liga Campionilor. Rămâne marea problemă, poarta, Hosu, Batinovici și Ciucă totalizând 6 parade împreună, împărțite în mod egal! La Cisnădie a impresionat interul dreapta macedonean Elena Georgijevska (10 goluri), dar și cei doi portari, Elena Voicu și Alexandra Prodan.

Craiova, victorie miraculoasă

Echipa fostului selecționer Bogdan Burcea a revenit senzațional de la 18-22 și de la 23-26. A fost un meci nebun cu răsturnări incredibile. De la 17-17, Brăila a înscris de 4 ori consecutiv. Apoi, de la 22-18, scorul s-a echilibrat din nou, 23-23. Echipa calificată în sferturile EHF European League s-a desprins din nou la 26-23, când mai erau 7 minute de joc. A urmat însă o cădere incredibilă pentru echipa pregătită de croatul Neven Hrupec. Oltencele au marcat 5 goluri consecutiv și au câștigat cu 28-27! Puncte uriașe pentru craiovence în tentativa de a ieși din zona periculoasă a clasamentului.

Slatina, la un pas de surpriză

Un alt meci extrem de tensionat a fost și cel dintre CSM Slatina și Gloria Buzău. Slatina a condus în marea majoritate a timpului de joc, a avut 23-21 cu cinci minute înainte de final, dar echipa Victorinei Bora nu a reușit nici măcar să salveze un punct. A primit trei goluri consecutiv și Buzăul a câștigat 24-23. Au fost însă și câteva decizii controversate ale cuplului Ifrim-Ilisei, care au dezavantajat echipa din Slatina. Gloria Buzău nu l-a avut pe banca tehnică pe antrenorul Ovidiu Mihăilă, dar nici în teren pe Andreea Rotaru și Andjela Janjusevici, toți trei infectați cu coronavirus.

SCM Craiova-Măgura Cisnădie 28-27

Clasament: 1. CSM București 34p, 2. Minaur Baia Mare 28, 3. SCM Rm. Vâlcea 27, 4. Gloria Buzău 25, 5. Gloria Bistrița 18, 6, Dunărea Brăila 18, 7. HC Zalău 18, 8. Măgura Cisnădie 16, 9, Rapid București 15, 10. SCM Craiova 12, 11. CSM Slatina 10, 12. Dacia Mioveni 9, 13. CSM Galați 7, 14. Activ Ploiești 5, 15. U Cluj Napoca 4

EXCLUSIV Adi Vasile a anunțat lotul pentru turneul preolimpic: 5 jucătoare revin la națională