SPORTURI  »  HANDBAL  »  CM FEMININ

VIDEO Ungaria, eliminată de la CM de handbal » Doar două necunoscute rămase pentru „sferturi”: calcule pentru fiecare grupă principală

Ziua de sâmbătă a lămurit în mare măsură configurația sferturilor de finală de la Campionatul Mondial de handbal feminin. Doar două necunoscute au rămas, în grupele principale 1 și 4.

Articol de - Publicat duminica, 10 decembrie 2023 00:13 / Actualizat duminica, 10 decembrie 2023 04:44

România nu a fost singura națională eliminată matematic în urma rezultatelor de astăzi. Ungara și Polonia și-au luat gândul de la sferturile de finală.

WOW! Cine e handbalista-fotomodel care rupe plasele la Campionatul Mondial: locul 2 în clasamentul marcatoarelor
CM feminin

Grupa Principală 1: doar Suedia e calificată matematic

Suedia a învins-o sâmbătă seară pe Ungaria, scor 26-22, și continuă parcursul impecabil la Campionatul Mondial. Nordicele sunt calificate matematic în „sferturi”, dar nu sunt sigure de prima poziție. În ultima rundă înfruntă Muntenegrul, ocupanta poziție secunde.

În cărțile calificării se află și Croația. Are nevoie de o victorie în fața Ungariei și să spere că muntenegrencele nu trec de suedeze.

Ungaria, Senegal și Camerun sunt eliminate.

1. SUEDIA111-708p
2. Muntenegru103-766p
3. Croația89-845p
4. Ungaria109-904p
5. Senegal81-1071p
6. Camerun59-1250p

Grupa Principală 2: Norvegia și Franța, împreună spre „sferturi”

Norvegia și Franța, finalistele ultimei ediții de Mondial, au punctaj maxim și sunt calificate în sferturile de finală. Cele două se duelează duminică pentru primul loc în grupă.

Slovenia, Angola, Austria și Coreea de Sud sunt eliminate.

Grupa Principală 3: România, afară din competiție

Germania și Danemarca sunt calificate în faza următoare. Nemțoaicele au victorii pe linie, un avans de 2 puncte față de gazdele competiției. Cele două se înfruntă în meci direct prima șefia grupei.

România și Polonia se duelează pentru locul 3, iar Serbia și Japonia încearcă, în meci direct să evite ultima poziție.

Grupa Principală 4: luptă între Spania și Cehia

Olanda nu este matematic în „sferturi”, dar nu mai poate rata calificare. Ar fi nevoie de o tragedie, un eșec la 19 goluri în ultimul meci, cel cu Spania.

Bătălia pentru poziția secundă se dă, de la distanță, între Spania și Cehia. Cehoaicele sunt la mâna lor. Trebuie să obțină în ultima etapă cel puțin același rezultat cu ibericele.

Meciurile sunt: Cehia - Brazilia și Olanda - Spania.

Braziliencele, argentiniencele și ucrainencele sunt eliminate.

Finala este programată pe 17 decembrie.

VIDEO. Rezumatul meciului România - Germania, cel care a curmat visul „tricolorelor” la Campionatul Mondial de handbal feminin

CM feminin
Un nou meci, o nouă surpriză! Naționala spulberată de România a reușit a doua victorie consecutivă la Campionatul Mondial