SPORTURI  »  JOCURILE OLIMPICE  »  GRUPA B

Gol chiar înainte de pauză pentru România! „Tricolorii” profită de ajutorul adversarilor

Autogolul din Honduras - România // foto: Guliver/gettyimages +49   FOTO
Autogolul din Honduras - România // foto: Guliver/gettyimages

Articol de GSP - Publicat joi, 22 iulie 2021 14:50 / Actualizat joi, 22 iulie 2021 15:19

Selecționata olimpică de fotbal a României a deschis scorul în meciul cu Honduras în minutul de prelungire al primei reprize.

La capătul unei prime părți în care hondurienii au fost periculoși, testându-l de câteva ori pe Aioani și semnănând panică în apărarea improvizată de Mirel Rădoi, România a dat lovitura.

Autogol în Honduras - România

În minutul 45+1 a venit unicul gol al reprizei, care a fost, de fapt, un autogol. Andrei Ciobanu a executat o lovitură liberă din partea stângă, iar mingea, direcționată spre cadrul porții, a fost deviată de fundașul dreapta Elvin Oliva.

Devierea l-a păcălit pe Alex Guity, portarul celor din Honduras, care nu a mai putut interveni.

România respiră, după o primă repriză în care cele mai mari ocazii le-au aparținut adversarilor.

Răzvan Burleanu și oficialii României sfidează regulile la Tokyo » Imaginile surprinse de fotoreporterul GSP
FOTBAL

Honduras - România, echipe de start

• Honduras: Guity - Casildo, Maldonado, Garcia, Decas - Pineda, Alvarez, Rivas, Rodriguez - Martinez, Benguche
  • ROMÂNIA: Aioani - Ghiță, Marin, Pașcanu - Rațiu, Ciobanu, Dulca, Fl. Ștefan - Dobre, Ganea, V. Gheorghe

Surpriză uriașă în primul meci din grupa României la Jocurile Olimpice » Casele de pariuri nu le dădeau nicio șansă!

Primele mari surprize: Spania, cu 6 titulari de la Euro 2020, egal cu Egipt. Franța, spulberată de Mexic!

Comeback neașteptat! Cristi Balaj semnează și va fi noul președinte al clubului din Superliga