SPORTURI  »  RUGBY  »  AFRICA DE SUD - SCOȚIA

FOTO Africa de Sud a învins Scoția, la debutul campioanei en titre la Cupa Mondială » S-au împărțit pumni pe „Stade Velodrome”!

Africa de Sud - Scoția / Sursă foto: Imago Images +9   FOTO
Africa de Sud - Scoția / Sursă foto: Imago Images

Articol de - Publicat duminica, 10 septembrie 2023 20:40 / Actualizat duminica, 10 septembrie 2023 21:07

Campioana en titre Africa de Sud a debutat cu victorie la Cupa Mondială de Rugby. Sud-africanii au învins Scoția, 18-3, într-un meci din Grupa B, cea din care face parte și România.

Două dintre națiunile cu tradiție în rugby, Africa de Sud și Scoția, s-au înfruntat duminică după-amiaza, pe „Stade Velodrome”, în fața a peste 50.000 de spectatori, în cel mai așteptat meci al zilei de la Cupa Mondială.

Naționala „Springboks” și-a respectat statutul de favorită și s-a impus în fața scoțienilor, într-o confruntare în care britanicii i-au ținut mult timp piept actualei deținătoare a trofeului.

Africa de Sud a învins Scoția, la debutul campioanei en titre la Cupa Mondială

Dovadă stă și echilibrul care a persistat mult timp în prima repriză. Nu s-a înscris deloc timp de 15 minute, sud-africanii punctând doar de două ori pe durata primelor 40 de minute, grație lui Libbok, care a transformat două lovituri de pedeapsă.

Selecționata pregătită de Jacques Nienaber a mărit turațiile după pauză și a înscris două eseuri care au rezolvat, practic, soarta partidei. Pieter-Steph du Toit și Kurt-Lee Arendse au adus câte 10 puncte în dreptul Africii de Sud, care pornește astfel cu dreptul la Coupe du Monde 2023 și se pregătește acum pentru confruntarea cu România de duminica viitoare.

S-au împărțit pumni în prima repriză din Africa de Sud - Scoția

Spiritele s-au încins în prima repriză, după un placaj în forță al unui scoțian. A rezultat o altercație violentă între jucătorii cele două echipe, stopată abia după intervenția și discursul împăciuitor al arbitrului.

+5 FOTO

Africa de Sud - Scoția 18-3

• Final de meci. Africa de Sud se impune în fața Scoției, scor 18-3.
  • min.75: Scoțienii au fost surclasați în prima parte a reprizei secunde, însă au reușit din nou să echilibreze partida. Nu s-a mai marcat deloc în ultimele 20 de minute.
  • min.51: După o primă repriză echilibrată, Africa de Sud a mărit serios turațiile în repriza a doua.  Naționala „Springboks” a izbutit două eseuri, conduce acum cu 18-3.
  • min.43: Sud-africanii beneficiază de o lovitură de pedeapsă de la mare distanță, dar execuția lasă de dorit.
  • min.41: S-a reluat meciul, începe repriza secundă!
  • min.40: Scoțienii reușesc primele trei puncte chiar înainte de pauză, din lovitură de pedeapsă. 6-3.
  • min.25: Se face 6-0, după o nouă lovitură de pedeapsă transformată de sud-africani.
  • min.22: Încăierare în toată regula între jucătorii celor două echipe. Spiritele s-au încins după un placaj în forță al unui scoțian, iar până la o altercație violentă a mai fost un singur pas. Spiritele s-au calmat după câteva zeci de secunde și un discurs împăciuitor al arbitrului.
+5 FOTO
  • min.13: Campioana en titre apare pentru prima oară pe tabelă, după o lovitură de pedeapsă, transformată de data aceasta.
  • min.11: Sud-africanii au șansa de a puncta, dar irosesc o lovitură de pedeapsă. 0-0
  • min.8: Confruntare extrem de disputată: nu s-a marcat până în acest moment.
  • A început confruntarea de la Marseille!

• Irlanda - România 82-8
  • Africa de Sud - România (17 septembrie, ora 16:00) Stade de Bordeaux (Bordeaux)
  • Scoția - România (30 septembrie, ora 22:00) Stade "Pierre Mauroy" (Lille)
  • Tonga - România (8 octombrie, ora 18:45) Stade "Pierre Mauroy" (Lille)
  • Televizare: DigiSport, OrangeSport

EXCLUSIV Din Franța, un nume mare al rugby-ului românesc sună adunarea: „E momentul să arătăm că și noi știm să jucăm!” » Confesiune pentru GSP: „Abia atunci vom mai fi unde am fost”

VIDEO + FOTO România, zdrobită de Irlanda la Cupa Mondială » „Stejarii” au început spectaculos meciul cu marea favorită, dar l-au încheiat în genunchi

„Ori te laşi tu ca antrenor, ori îl dai afară pe Săpunaru!” » Reacție dură la vederea incidentului dintre Lobonț și căpitanul Rapidului

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni